Şimdi yükleniyor

iPhone X, Şimdiye Kadarki En Başarılı Çift Kameralı iPhone!

iPhone X Çift Kamera

iPhone X, Şimdiye Kadarki En Başarılı Çift Kameralı iPhone!

Son Güncelleme tarihi 24 Kasım 2017 by Müşteri hizmetleri

iPhone 7 Plus, ilk çift arka kameralı iPhone modeli olarak 2016 yılında piyasadaki yerini aldı ve Apple, bu yıl da benzer kamera sistemini iPhone 8 Plus ve iPhone X’te kullanarak iPhone için çift kameralı yapıyı sürdürmeyi tercih etti.

teknik destek

iPhone 8 Plus ve iPhone X, geçen seneki iPhone 7 Plus’ın çift kamerasına kıyasla daha büyük sensörlere sahip ve bununla birlikte daha iyi görüntü işlemesi yapılıyor. Özellikle iPhone X’in çift kamerasının her iki lensinde de optik görüntü sabitleme özelliği yer alıyor. iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus’ın yalnızca geniş açılı lensi optik görüntü sabitleme özelliğine sahip. iPhone X’te ise hem geniş açılı hem de telefoto lensinde optik görüntü sabitleme (çift OIS) özelliği mevcut.

Apple’ın çift kamerasındaki telefoto lens, Kamera uygulamasında 2x optik yakınlaştırma seçildiğinde her zaman etkin olmuyor. Bazı düşük ışıklı sahnelerde iOS, daha az gürültü ve daha düşük bulanıklık oluşması için geniş açılı bir görüntüyü kırpmayı tercih edebiliyor.

Studio Neat tasarımcısı Dan Provost, bu durumu göz önüne alarak, iPhone X’in telefoto lensinin iPhone 7 Plus’ın telefoto lensine kıyasla ne kadar geliştirildiğini görmek için bir test yaptı. Testi gerçekleştirebilmek için iPhone 7 Plus ve iPhone X’de 2x optik yakınlaştırma modu etkinleştirildiğinde telefoto lensine geçmeden önce ne kadar ışığa ihtiyaç duyulduğu ölçümlendi.

Beyaz bir zemin üzerine bir cisim yerleştiren tasarımcı, cismi her iki taraftanda iki LED stüdyo ışığı ile olabildiğinde çevreledi. Düşük ışıktan başlayarak, yavaş yavaş ışığın şiddetini artıran tasarımcı, kameranın hareketlerini gözlemledi.

Aşağıdaki videodan da görüleceği üzere, test ile iPhone X’in düşük ışıkta telefoto lensine daha hızlı geçiş yapıldığı keşfedildi. iPhone 7 Plus’a kıyasla iPhone X’in telefoto lensine geçmeden önce yaklaşık olarak 2 daha az ışıkta kalabildiği ortaya çıktı.

Tasarımcıya göre bu harika bir sonuç ve ikinci lensin sadece bir yılda nasıl ve ne kadar geliştirildiğini gösteriyor.

Teste ait videoyu aşağıdan görebilirsiniz.

teknik destek