İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’a 600 Milyon Dolar Yatırım!

Apple, iPhone’un teknik varlıklarının devrolması ve güç yönetim teknolojisinin lisanslanması için 600 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi.

teknik destek

Dialog Semiconductor firması ile gerçekleştilen anlaşmaya göre Apple, Anglo-German işlemci üreticilerinin kısmi varlıklarını, araştırma ve geliştirme çalışanlarının 300 adetini ve Dialog Semiconductor şirketinin işgücünün %16’sını bünyesine katacak.

Detayların kamuoyuna açıklanmasının sonrasında Dialog Semiconductor hisseleri %34’lük artış yaşadı ve 2002 senesinden beri en yüksek seviyeye ulaştı. Anlaşmayı duyuran şirket, Apple’ın anlaşmanın 300 milyon dolarlık bölümünü nakit olarak vereceğini ve ilerleyen üç senelik süreçte Apple’a verilecek olan ürünler için 300 milyon dolarlık kalan ödemenin de tamamlanacağını belirtti.

Bundan önce Apple’ın iPhone için güç yönetimi yapan çiplerini üretme ihtimalinin direkt olarak Dialog Semiconductor’u etkileyişinin nedeninde ise gelirlerin dörtte üçünün Apple’dan aktarılıyor olması yatıyor. Şirket, iPad, iPhone ve Apple Watch gibi Apple ürünlerinin ana güç yönetim işlemcilerinin tasarımını üstleniyor.

Yayınlanan anlaşmada Apple’ın şirket ile yaptığı işbirliğini ilerleyen yıllarda sona erdireceği anlamı çıkıyor. Bu durumun şirketi olumsuz etkilememesi için zaman kazandırılmış gibi duruyor. Yapılan anlaşma ile şirket Apple’a karşı olan bağlılığını azaltmak için zaman kazandı. Şirket ile Apple ilişkileri aniden kesintiye uğramayacak ve iki firmada durumdan sağlıklı bir şekilde yararlanacak.

teknik destek