İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’da Otomatik Ekran Parlaklığını Alt Limitinde Altına Tek Tuşla İndirebilirsiniz

Pil performansınız akıllı telefonunuzun en önemli bir parçasıdır. Onu yükseltmek için ne yaparsanız yapın geniş veya küçük ekranınız sizin için hep bir sorun olacaktır. Çünkü akıllı telefonların şarjını en çok etkileyen şey ekrandır. Ekran parlaklığını azaltmak -elbetteki limitler dahilinde- bir çözüm olsa da ekranınızın sürekli açık kalması ile bu çözüm olmamaktadır.

teknik destek

Her koşula uyabilecek bir ekran parlaklığı için sensörlerle desteklenen otomatik ekran parlaklığını özelliğini kullanabilirsiniz. Ancak gün ışığı altında ekran parlaklığını hemen hemen en yüksek seviyeye getiren bu özellik şarjı da o yönde etkilemektedir. Akıllı telefon üreticileri kullanılan yazılımla bu ekran parlaklığının maksimum ve minimum limitlerini belirlemektedir. Apple’da iOS ile otomatik ekran parlaklığında veya normal koşullarda bu ekran parlaklığı limitlerini belirlemiştir ve ne alt limitin altına düşmek ne de üst limitin üstüne çıkmak mümkün değildir.

Elbette ki yine yazılımla gelen bazı özelliklerin kullanımdan kaynaklanan açıklarından faydalanarak bu limitleri zorlamak mümkün. Siz de iPhone’unuz da otomatik ekran parlaklığını alt limitinde altında tek tuşla indirmek ve pil performansını arttırmak istiyorsanız birazdan söz edeceğimiz yöntemi mutlaka deneyebilirsiniz.

1) Öncelikle Ayarlar menüsüne gidiyoruz.

2) Genel’i seçiyoruz.

3) Daha sonra Erişilebilirlik’i seçiyoruz.

4) Buradan Büyütme menüsüne tıklayın. Büyütme Alanı ekranından “Tam Ekran Büyütmeyi” seçin.

5) Büyütme Filtresi ekranından “Az Işık” filtresini seçin.

6) Evet filtre seçimimiz tamam. Şimdi bu uzun ve istenildiği zaman uygulaması zor olan işlemimize bir kısayol atayalım.

7) Erişilebilirlik menüsüne geri dönün. Ekranın en altında yer alan “Erişilebilirilik Kestirmesi”ni seçin. Büyütmeyi seçin.

Artık Ana Ekran düğmesine peş peşe üç defa tıkladığınızda filtremiz etkileşecek.

Normal ışıklı bir ortamda baktığınızda ekran parlaklığınızın çok da farketmediğini düşünebilirsiniz. Ancak karanlık bir ortamda normal şartlarda en alt limitte duran ekran parlaklığı ile filtre ile ekran parlaklığını karşılaştırdığınızda oldukça büyük bir fark olduğunu görebilirsiniz.

teknik destek