İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

iPhone’da Yer Alan ve Muhtemelen Hiç Farketmediğiniz Küçük Detaylar

Apple ekibi çok küçük detaylara dikkat ediyor ve bu Steve Jobs’tan gelen bir huy olarak yorumlanabilir. iPhone’un yazı tipi, renk tonları, kutusu, boyutu gibi her birşey çok küçük detaylar dikkate alınarak hazırlanıyor ve sunuluyor.

Apple’ın bu küçük detaylara iOS’ta da yer verdiği bir gerçek. Muhtemelen farketmediğiniz bu küçük detaylara gelin birlikte bakalım.

Dünya Saati Ekranı

iPhone-Dunya-Saati

Eğer saat uygulamasından dünya saatlerini kullanıyorsanız tüm saat yüzlerinin aynı olduğunu görebilirsiniz. Eğer analog saat sürümünü tercih ederseniz kimi saat yüzlerinin siyah kimi saat yüzlerinin ise beyaz olduğunu görürsünüz. Aradaki bu farkın sebebi gündüzün beyaz, gecenin siyah olarak betimlenmesindendir.

Kilit Ekranı

iPhone-Kilidi-Acmak-icin-Kaydirin

Bu küçük ayrıntıdan çoğu iPhone sahibinin farkında olmadığı açık. Kilit ekranında “Kilidi açmak için kaydırın” metni mevcuttur. Metnin üzerinde soldan sağa doğru bir efekt hareket eder ve bu kilidi açma şeklinin aslında bir bakıma gösterilişidir.

Dünyanın Karanlık Yüzü

iPhone-Harita

Harita uygulamasını açtığınızda zoom seviyesini en düşük hale getirip dünyayı belirgin şekilde görüntülediğinizde ve dünyayı sağa veya sola doğru kaydırdığınızda karanlık bir yüz görürsünüz. Bu dünyanın gerçek zamanlı hareketinden kaynaklanan saat farkına göre gün ışığının gösterilmesinden kaynaklanmaktadır.

Kontrol Merkezi Fener İkonu

iPhone-El-Feneri

iOS’un hep eleştirilen kontrol merkezinde yer alan fener ikonu, aslında basit ama gerçekten dikkat çekici minik bir detaya sahip. Fenerin üzerinde yer alan minik bir ikon feneri açtığınızda “açık” konumuna gelirken kapattığınızda da “kapalı” konumuna gelir.

Animasyonlu Saat Simgesi

iPhone-Saat

iPhone’da aslında akıllı bir saat uygulama simgesi mevcuttur. Uygulama simgesi üzerinde yer alan analog saat, mevcut konumunuza göre otomatik olarak ayarlanan saat bilgisini gösterir.

Touch ID

iPhone-Touch-id

Ayarlardan Touch ID ve Parola menüsüne gittiğinizde parmağınızı Touch ID’ye dokundurduğunuzda hangi parmağınızın hangi parmak izine atandığını görebilirsiniz.

Klavye ve Capslock

iPhone-Klavye

iOS klavyesi basit ve son derece kullanışlı bir arayüze sahiptir. Shift tuşu da bu noktada oldukça fonksiyonel tutulmuştur. Shift tuşuna peş peşe iki defa tıkladığınızda capslock yani büyük metinle yazım aktif hale gelir ve shift tuşunun şeklide buna göre belirginleşerek aktif hale gelir.

Harita Simgesi

Apple-Harita-Uygulamasi

Harita uygulaması Interstate 280 ikonuna sahiptir. Bu simge en yeni iOS sürümlerine münhasırdır.

Gelen Arama Ekranı

iPhone-Telefon-Gorusmesi

Bir gelen arama için iki farklı ekran mevcuttur. iPhone’unuzun kilidi açıkken gelen arama ekranı ile kilidi kapalıyken gelen arama ekranı farklılık gösterir. iPhone’unuz kilitliyken ekranda cevaplamak için kaydırın uyarısı mevcutken ekran kilidi açıkken meşgule at ve cevapla butonları aktiftir. Bunun sebebi ise iPhone’unuz cebinizdeyken yanlışlıkla cevaplamayın veya meşgule atmayın diyedir.

Apple mühendisleri iOS üzerinde bu ve bunun gibi daha pek çok küçük detaya dikkatli bir şekilde yaklaşıyorlar. Sizin de farkettiğiniz böyle küçük detaylar varsa yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Hasan Akyürek Hasan Akyürek 18 Mayıs 2016

  3D Touch kullanınca saatte bi kaybolma sorunu yaşayan var mı

 2. Yüksel demir Yüksel demir 17 Mayıs 2016

  Gelen arama ekranını cevapla – reddet ekranı olarak Nasıl sabitleriz
  Kaydırma olunca reddetme şansımız olmuyor

  • Ömer Ergin Ömer Ergin Yazar | 17 Mayıs 2016

   Yüksel Bey cihazınız kilitliyken kilitleme/Kapatma butonuna iki defa basıp çektiğinizde meşgule alabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.