Konum Verileriniz Satılıyor!

Konum Verileriniz Satılıyor!

Son dönemlerde sonu gelmeyen veri sızıntısı skandallarına biri daha eklendi. Oldukça popüler iPhone uygulamalarının insanların konum verilerini reklam firmalarına sattığı öğrenildi.

teknik destek

Güvenlik araştırmacıları tarafından ortaya çıkartılan bu skandala baktığımızda, popüler iPhone uygulamalarının milyonlarca kullanıcının konum verilerini 3. taraf reklam firmalarına sattığını görüyoruz.

Bahsi geçen uygulamalar düzgün bir şekilde çalışmak için konum bilgilerini talep eden fitness, haber ve hava durumu uygulamalarından meydana geliyor. Bu uygulamaların büyük kısmı konum verilerini farklı şirketlere satıyor. Satın alınan veriler ise reklam ajansları tarafından reklam hedefleme yapmak için veritabanı oluşumunda kullanılıyor.

Konum Bilgilerini Satan iPhone Uygulamaları

Konum bilgilerine erişim izni olan ve bunları satışa çıkaran uygulamalar arasında Photobucket, Tapatalk, ASKfm, NOAA Weather Radar, Homes.com, C25K 5K Tranier, Perfect 365, Classifields 2.0 Marketplace, Roadtrippers, GasBuddy gibi uygulamalar bulunuyor.

Konum bilgilerinin firmalara satılmasının önüne geçmek isteyen kişiler, konum servislerini kullanan uygulamalara karşı dikkatli yaklaşmalılar. Buna ek olarak, kullanıcıların Ayarlar-Gizlilik-Reklam menüsü üzerinden “Reklam Takibini Sınırla” özelliğini de etkinleştirebileceklerini belirtelim.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.