İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mac’te Başlangıç Diski Dolu Uyarısı Nasıl Düzeltilir?

Hepimiz Mac‘lerimizi seviyoruz. Gerek performansları gerekse kullanım rahatlığı ile onların yerleri ayrı. Yine de Apple’ın depolama kapasitesi konusunda politikası nedeniyle Mac’lerin diskleri kısa sürede dolabiliyor ve kimi zaman “Başlangıç Diski Dolu” uyarısı müptela haline gelebiliyor.

teknik destek

Evet, başlangıç diskinin dolması geçici başlangıç performansı düşürücü yönde bir etkiye sahiptir. Bu sorunu gidermek için bazı dosyaları silmek veya belirli yerlerde temizlik yapmak gerekebiliyor.

Mac’i optimum performans seviyesinde tutmak ve depolama alanını en iyi şekilde kullanılabilir hale getirmek için kısa bir temizlik yapmanız şart. Bu şekilde gerek Mac’inizin performansını arttırmış olacaksınız gerekse “Başlangıç Diski Dolu” uyarısından kurtulmuş olacaksınız.

Not: Bu rehberdeki adımları takip etmeden önce önem arz eden verilerinizi yedeklediğinizden emin olunuz.

 1. Yöntem) Öncelikle Mac’inizi neyin/nelerin işgal ettiğine bir bakalım. Mac’inizin üst barında yer alan “Apple” logosuna tıklayın ve Bu Mac Hakkında seçeneğini seçin.
  Mac-HakkindaÜst sekmelerden “Depolama” sekmesine tıklayın. Anlatım esnasında kullandığım Mac’im de alan sorunu yaşanmadığı görülüyor yine de siz böyle bir sorun yaşıyorsanız aşağıdaki ekran görüntüsüne göre çok daha yüksek bir grafik ile karşılaşacağınız bir gerçek. Mac-Depolama
  Bizim Mac’te duruma bakılırsa Uygulamalar ve “Diğer” kategorisindeki veriler yüksek yer işgali yapıyorlar. Büyük olasılıkla “Diğer” kategorisindeki veriler tarayıcı çerezleri ve diğer küçük gözüken ama zamanla büyük yer işgaline sebep olan verilerden ibaretler. Bunları temizlemenizi özellikle öneririz. Bu sayede sorununuzdan kurtulabilirsiniz.
 2. Yöntem) Şimdi gelin Finder ile büyük yer işgal eden dosyaları bulalım. Öncelikle Finder’ı açın ve Tercihler’e gidin.
  Finder-Tercihleri finder-ayarlariŞimdi Finder’a geri dönelim ve sol menüden “Tüm Dosyalar” seçeneğine tıklayalım.
  Mac-FinderPencere üst kısmında yer alan kişiselleştirme ekranından “Düzenle” seçeneğine tıklayın ve “Büyüklük” seçeneğini seçin. Bu adımda boyutlarına göre yüksek boyuttan düşük boyuta tüm dosyalarınız listelenecektir. Mac-MacBook-Finder-Dosya Finder-MacBookBu adımda gereksiz dosyaları boyutuna göre silerek veya harici bir yere yedekleyerek Mac’iniz de yer açabilirsiniz.
 3. Yöntem) Eski iPhone yedeklerinizi silerek diskinizde yer açabilirsiniz. Eğer sık sık iPhone’unuzu Mac’inize yedekliyorsanız, emin olun güncel olmayan bir iPhone yedeğiniz de Mac’iniz de yer işgal ediyor olabilir. Bunun için öncelikle iTunes’i açın. Üst menüden iTunes > Tercihler seçeneğine tıklayın.
  iTunes-TercihlerAçılan pencerenin üst menüsünde yer alan “Aygıtlar” seçeneğine tıklayın. Burada güncel veya eski iPhone yedeklerinizi göreceksiniz. Tabi ki yedekleme yapmışsanız. Dilediğiniz yedeğin üstüne tıklayabilir ve “Yedeklemeyi Sil” diyerek bu tip gereksiz verileri Mac’inizden kaldırabilirsiniz.
  Ekran Resmi 2016-02-18 15.43.45
 4. Yöntem) İndirilenler klasörünü temizleyin. Hemen hemen her gün onlarca dosya, fotoğraf veya diğer pek çok şeyi Mac’inize indiriyor olabilirsiniz. Bu aşamada İndirilenler klasörünüz kabarmış ve Mac’inizde yüksek alan kullanımına neden olabilir. İndirilenler klasörünü ara ara temizlemeniz bu sebeple önem taşımaktadır.
 5. Yöntem) Çöp Sepetini de ara da bir temizleyin. Bir şeyi kaldırmak veya silmek Mac’te Çöp Sepetine sürükleyip bırakmak kadar kolay ama kimi zaman Çöp Sepeti’ni temizlemek aklımıza gelmiyor. Bu sebeple sildiğimizi düşündüğümüz veriler halen Mac’te yer işgaline sebep oluyor olabilirler. Bu yüzden arada bir Çöp Sepeti’nizi de temizlemeyi unutmayın.
 6. Verilerinizi sildikten sonra muhakkak Mac’inizi yeniden başlatın. Bunun faydasını göreceksiniz. Özellikle “Başlangıç Diskiniz Dolu” mesajından kurtulmanız için Mac’inizi yeniden başlatmanız şart.

Evet işte hepsi bu kadar!

müşteri hizmetleri