İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Note 7 Vakası Sonrası Apple Kârına Kâr Kattı!

BMO Sermaye Piyasası tarafından yayınlanan verilere göre bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren Apple kâr oranını sektöründe %100’ün üzerine çıkartmış durumda.

teknik destek

Analist Tim Long, 2016 yılının üçüncü çeyreğinde Apple’ın şaşırtıcı bir kâr oranına, %103.6 kâr payına ulaştığını belirtiyor. Samsung, LG ve HTC’nin önemli kayıplarıyla Apple’ın böyle bir kâr payı elde ettiği belirtiliyor.

Apple’ı şse Samsung takip ediyor. Her iki şirketin de satılan tüm akıllı telefonlardan toplamda %21.7 kâr payı elde edildiğini belirten analist bu orandan Samsung’un payının sadece %0.9 olduğunu belirtiyor. Apple ise %13.2 gibi bir orana sahip. Elbetteki Samsung’un bu denli arkada kalmasının nedeni tümüyle Note 7 vakasıyla alakalı.

Son dönemlerde akıllı telefon satışlarında düşüş yaşayan Apple’ın böylece tarihinde ilk defa kâr payını %100’ün üzerine çıkartmış oldu. Uzmanlar Samsung’un kar payının daha da düşeceğini, Note 7’nin etkisinin uzunca bir süre daha devam edeceğini belirtiyorlar.

Etkileyici rakamlara göre Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’tan büyük verimlilik almasının ise beklenilmediğini söyleyelim. Bu şekli ile Apple’ın 2001 yılından bu yana yıllık gelir düşüşü yaşadığını da söyleyelim.

teknik destek