Samsung Galaxy Note 8 ile iPhone 8’in Maketinin Karşılaştırması

Galaxy Note 8 ve iPhone 8

Samsung, 6.3 inçlik AMOLED “Infinity Display” ekrana, 12 megapiksel çift arka kameraya, yeni nesil S Pen’e, 10nm işlemciye, 6GB RAM’e ve IP68 sertifikasına sahip Galaxy Note 8’i iki gün önce New York’ta duyurdu. Note 8’in çift kamerası, fotoğraf çekerken veya çektikten sonra derinliği ayarlamak için “Live Focus” olarak adlandırılan bir fotoğraf modu gibi Apple’ın iPhone 7 Plus’ın kamerasına göre ek özelliklere sahip.

teknik destek

Samsung Galaxy Note 8, Apple’ın Eylül ayında tanıtacağı “iPhone 8” ile doğrudan rekabet etmek üzere dizayn edildiği göz önüne alındığında tasarımı bakımından iPhone 8 maketleri ile karşılaştırılması yerinde bir karar olacaktır. Bunun için MacRumors birkaç video hazırlamış ve bu videolar kesinlikle dikkat çekici duruyor. İşte o video;

iPhone 8’in maketi ile Samsung Galaxy Note 8’in boyutlarına bakıldığında, Samsung Galaxy Note 8, 18.5:9 ekran-kasa oranıyla 6.3 inç AMOLED ekranı iPhone 8’den daha büyük. Nispeten, iPhone 8, 5.8 inç OLED ekrana sahip olacak. Galaxy Note 8, ekranın yan çerçevelerinden yoksun olan bir Infinity (uçtan uca) ekrana sahip ancak ekranın üstünde ve altında çerçeve yer alıyor.

iPhone 8’in ise, gövdesine oranla daha geniş bir ekrana, oldukça ince ekran çerçevelerine (üst ve alt çerçeveler de dahil) ve ekranın üst tarafındaki çentikte ön kameranın ve sensörlerin yer aldığı bir tasarımla gelecek. Ayrıca, iPhone 8’in yüz tanıma özelliğine sahip olması öngörülüyor.

Renkler söz konusu olduğunda, Galaxy Note 8, midnight black, orchid gray, deep sea blue, ve maple gold renklerinde piyasadaki yerini alacak. Apple’ın 2017 iPhone’larını siyah, gümüş ve bakır rengine benzer yeni bir altın tonuyla çıkarmayı planladığı yönünde söylentiler var.

iPhone 8’de olduğu gibi, Note 8 de camdan kasasını etrafını çepeçevre saran metal bir çerçeveye sahip. Endüktif şarj (kısmi kablosuz şarj), Android cihazlarda uzun süredir mevcut ve Apple’ın 2017 iPhone serisinde ilk kez bu özelliğe yer vermesi bekleniyor.

Ne Note 8’de ne de iPhone 8 de fiziksel bir ana ekran düğmesi var. Not 8’de bunun yerine basınç algılayabilen ve basıncı simüle etmek için haptic geri bildirim sunan ekran üstü bir düğme yer alıyor. Apple’ın iPhone 8’de benzer bir sanal ana ekran düğmesine yer vermesini bekliyoruz.

Samsung’un Note 8’inin arkasında bir parmak izi tarayıcı yer alırken iPhone 8’de hiçbir parmak izi tarama işlevselliği yer almayacak. Samsung ayrıca, parmak izi teknolojisini, iPhone 8’de de beklediğimiz bir yüz ve iris tarayıcı ile zenginleştiriyor ancak söylentiler, Apple’ın daha güvenli ve daha tutarlı bir şekilde yüz tanıma özelliğini ortaya koyacağını gösteriyor.

iPhone 8 Kamerası ve Note 8 Kamerası

Galaxy Note 8, 10nm işlemci ve 6GB RAM ile donatılmışken Apple’ın iPhone 8’i (aynı zamanda 10nm’lik üretim işlemi ile üretilmiş) bir A11 yongasına ve 3GB RAM’lik bir belleğe sahip olması bekleniyor. Galaxy serisi sıklıkla iPhone’un çizgisini takip ediyor ancak Apple’ın donanım ve yazılım arasındaki derin entegrasyonu her zaman iPhone’un gerçek hayatta Galaxy serisiden daha iyi performans göstermesini sağlıyor. Bu yönü ile, iPhone 8’in Galaxy Note 8’i gerisinde bırakmasını bekliyoruz.

Samsung Galaxy Note 8, ön sipariş için hazır durumda ve 15 Eylül’de sevkiyatlarına başlanacak. Bu, muhtemelen Apple’ın kendi 2017 iPhone serisini duyuracağı zamana yakın bir zaman denk geliyor. Samsung, Infinity Display ekranlı Note 8’ini OLED iPhone’un şimdilik söylentilerden ibaret olan 1.000 dolarlık fiyat noktasına bağlı olarak 930 ila 960 dolar arasında satmayı planlıyor.

müşteri hizmetleri