İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Samsung’un Düşüşe Geçmesi En Çok Hangi Akıllı Telefon Üreticilerine Fayda Sağlayacak?

Samsung için şimdiye kadarki en kötü senaryo aktif bir şekilde devam ediyor. Şirket 2.5 milyon amiral gemisi Note 7’yi (tahmini olarak bir milyar dolar) geri çağırmak zorunda kaldı. Alınan eski Note 7’ler yerine geçici cihazları kullanıcılarına sunan Samsung, bir süre önce yenilenen ve güvenli olarak tabir edilen Note 7’leri de geri teslim etmeye başladı.

teknik destek

Ancak Verge’nin haberine göre durum çok daha kötü bir hal almış durumda. Şimdiye kadar sadece ABD’de en az beş yeni güvenli Note 7 patlamış durumda. Dört büyük ABD operatörü Note 7’nin tamamen satışını durdurmuş durumda.

Şu anda Samsung Note 7’leri tümüyle askıya almak için çalışma yapıyor. Dürüst olmak gerekirse büyük ihtimalle Note 7’lerin tarih olacağını söyleyebiliriz. ABD bu konuda Samsung’a pek çok şans vermiş ve olayı düzeltmesi için yardımcı olmuştu ama Samsung’un bunu başaramadığı bir gerçek. Aile ve ev güvenliği tümüyle riske atılmış durumda. Üstüne üstün şirketin kimi patlama vakalarını örtbas etmeye çalışması da cabası…

Bu noktada, Samsung özellikle bu yıl için büyük bir kayıp yaşayacak. Hatta ve hatta gelecek yıl muhtemelen tanıtacağı Galaxy Note 8’le de tüketicilerin dikkatini çekemeyecek. Tüm bunlar doğrudan satışlara yansıyacak.

Samsung’un bu düşüşü doğrudan Google ve LG’ye yarayacak gibi duruyor.

Google’ın tümüyle kendi yapımımız olarak lanse ettiği Pixel ve Pixel XL, eski Nexus’ların yerine gelen güçlü cihazlar. Google Nexus ile tam olarak beklediğini bulamamıştı ama Pixel ile büyük bir sıçrama yapıp beklediğini bulacağını tahmin ediyoruz.

Note 7’sini değiştirmek isteyen kullanıcıların yüksek ihtimalle tercihleri Pixel’den yana olacaktır. Android 7.1’in şu anda sadece Pixel’lere özgü olması da durumu daha da cazibeli kılıyor.

LG adına da Samsung’un bu durumunun oldukça iyi olduğunu tahmin etmek zor değil. Note 7 ile hemen hemen eşdeğer olan LG V20 satışlarının aniden yükseleceği bir gerçek.

Pek çok kullanıcı muhtemelen Android’i terk etmeyecektir. Yani iPhone’un doğrudan mağdur olan insanlar için bir tercih olmayacağı açık. Android ekosistemi ile devam edeceklerin sayısı oldukça yüksek. iOS bir Android kullanıcısına göre daha kapalı bir platformdur. Android ekosisteminde istediği her şeyi yapanların iOS’ta yapamayacaklarını düşünmeleri -ki bu böyledir- onları Apple’a çekmeyecektir.

Bir Google ve LG’nin arkasından Apple’ın da Samsung’un bu durumundan istifade edeceği elbetteki bir gerçek. Bunu muhtemelen Apple’ın 2017 mali yılı birinci çeyrek sonuçlarında görebileceğiz.

teknik destek