İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Steve Jobs’lı Apple’ın İlk iPhone’la Başlayan Başarısının Sırrı Ortaya Çıktı

Steve Jobs, Apple’ın kendi markalı akıllı telefonu çıkarması gerektiğine karar verdiğinde şirketin liderlerinden Scott Forstall’a, Apple’ın en iyi ve en iddialı mühendislerinden oluşan bir ekip oluşturarak iOS’un geliştirilmesini emanet etti. Jobs, hemen hemen her şeyi Forstall’a emanet etmişti ve bu yüzden Forstall’a yüklenen fazla sorumluluk sürpriz değildi. Forstall’ın bu denli öne çıkması ise 2000’li yılların başında, OS X’in arka arkaya sürümlerini ön plana çıkarmasına dayanıyor. Dahası Forstall, Jobs’la daha önce NeXT’de bir araya gelerek güçlü bir çalışma ilişkisine sahipti.

teknik destek

Jobs, Apple’ın ilk iPhone ekibini Forstall’a bırakmakla birlikte çok fazla özgürlüğü de kendisine sundu. Gerçekten, Jobs’un Forstall’a sunduğu tek kısıtlama, şirket dışından kimseyi işe dahil etmemesi üzerineydi. Tipik Apple tarzında bir işleyiş söz konusu olacak, iPhone’daki gelişmeler yakınen korunan bir sır olarak saklanacaktı.

Apple’ın 2012’deki patent davasına ait detaylar Forstall’ın bilgi birikimini nasıl sakladığı konusunda çok ilginç detayları ortaya koyuyor. iPhone’un nasıl geliştiğinin ilginç yönlerinden biri de Forstall’ın potansiyel takım üyelerine neler üzerinde çalışacaklarını söylemediğiydi. Bunun yerine, Forstall mühendislere Apple’ın inanılmaz yeni bir ürün üzerinde çalıştığını ve takıma katılmaya istekli olan adaylara “zor çalışma koşullarının” olduğundan, “geceleri veya haftasonları yıllarca çalışabilecekleri zorunda kalacaklarını” söylemeseydi.

Forstall, gizli iPhone projesini “Project Purple” olarak ekip üyeleri ile paylaşmış ve proje üzerinde yapılan iş ağır güvenlik önlemleri altında yürütüldü.

Forstall birkaç yıl önce şunları söylemişti: “[Project Purple] ekibi Apple’ın Cupertino binalarından birini alıp, kendileri dahil her şeyi oraya kilitlediler. Olay kameraları ve kartlı güvenlik kapıları olan tek bir kat üzerinde başladı. Bazı durumlarda takımdaki işçiler bile beş veya altı kez kartlarını göstermek zorunda kalıyorlardı.”

Zaten ilginç olan bu hikayeye daha fazla ayrıntı ekleyen eski Apple mühendisi Terry Lambert, geçtiğimiz günlerde Quora’ya giderek ilk iPhone ekibi üzerinde çalıştığı deneyimini paylaştı. Lambert, çekirdek hata ayıklayıcı olarak gelişme süreci boyunca iPhone ekibine dahil olduğunu söylüyor ancak uber-secretive iOS ekibi hakkındaki deneyimi yine de büyüleyici.

“İşimde gizlilik esastı. Bu yüzden her yerde siyah kumaşlar bulunan alanlarda çalışıyordum… Öyle ki hayalim uzaktan hata ayıklama işlemini yaptığım makineyi görmekti ama bu mümkün olmadı.

Kodsal anlamda üzerinde kod adı olan NDA’yı görmeme izin veren bir NDA imzaladım.

Kadı adını okuduktan ve imzaladıktan sonra, “gizli laboratuara” erişebilirdim. Ana laboratuarda bir laboratuvar vardı. Normal laboratuara erişebiliyordunuz ancak “gizli laboratuara” erişemiyordunuz. Tasarım faktörünü göremedim çünkü ilk işi yaparken hepsi pleksiglas üzerindeki prototiplerden ibaretti.”

Lambert, Apple’ın bazen aynı proje üzerinde farklı kod adlarında çalışan gruplar atayacağını da ayrıntılarıyla anlatıyor. Buna karşılık “iki Apple mühendisi aynı gizemli projede çalışıyor olabilir ve aslında iki ayrı konuda çalıştığını varsayabilirsiniz” diyor.

Apple’ın Steve Jobs ile neler başardığı bir gerçek. iOS’a Steve Jobs çok fazla önem vermişti ve ilk iPhone prototiplerinin hiç yayınlanmadığı büyüleyici bir görünüm üzerinde ilk iPhone ekibi çalışıyordu.

teknik destek