Synaptics, Gelişmiş Ekrana Entegre Parmak İzi Okuyucusunu Duyurdu!

synaptics-clear-id

Synaptics, Clear ID FS9500 optik görüntülü parmak izi okuyucusunun seri üretimine başladığını ve en az bir büyük akıllı telefon markasının gelecekte ekrana entegre parmak izi okuyucusunu kullanacağını açıkladı.

teknik destek

Synaptics, bir süredir ekrana gömülü olan ve parmak izi okuyabilen algılayıcılar üzerinde çalışıyor. Şirketin ilk ürünü olan Clear ID-FS9100 2016 yılının sonuna doğru duyurulmuştu.

Geliştirilmiş özelliklere sahip olan yeni Clear ID-FS9500 parmak izi sensörü, özellikle iPhone X veya Samsung Galaxy S8 gibi düğmesiz ve çerçevesiz ekrana sahip akıllı telefonlar için tasarlandı. Synaptics, parmak izi sensörünün gerektiğinde ekran üzerinde sihirli olarak aktif hale geldiğini ve ürünün yüz tanıma sistemlerine kıyasla iki kat daha hızlı olduğunu söylüyor.

synaptics parmak izi sensörü

Synaptics parmak izi sensörü, parmağınız ıslakken, kuruyken ve soğukken son derece verimli çalışıyor ve ekran camının altında bulunduğu için çizilmeye ve su geçirmeye karşı oldukça dirençli. Synaptics, bazı durumlarda başarısız olabilecek yüz tanımaya sistemlerine gönderme yaparak, bir cihazın masada düz dururken veya yüzünüze ters herhangi bir açıyla dururken bile parmak izi sensörünün çalıştığını söylüyor.

synaptics sensörü

Synaptics, birkaç orijinal ürün üreticisi dışında hangi akıllı telefon üreticisi ile birlikte çalıştığını açıklamadı. Bu nedenle şirketin ortağı gizemini koruyor. Synaptics, geçmişte Apple’a ekran bileşenleri sağlayan tanınmış bir Apple tedarikçisiyken şimdilerde Synaptics’in bir Android üreticisi ile işbirliğine gidip Apple’a gönderme yapması muhtemel olarak değerlendiriliyor. Şirketin olası ortakları arasında Samsung, Oppo, Vivo ve Huawei’nin olduğu işaret ediliyor.

Apple, Touch ID için kendi şirket içi çözümü olan Face ID’yi kullanıyor ve Apple’ın parmak izi tanıma özelliğini gelecekteki cihazlarında yeniden kullanıp kullanmayacağı bilinmiyor. Touch ID, iPhone X’de Face ID ile değiştirildi ve söylentiler ışığında Face ID’nin 2018 iPhone modellerinin genelinde yer alacağını öngörülüyor. Hatta Face ID’nin 2018’de iPad Pro gibi iPhone dışındaki ürünlerde de yer alacağını duyuyoruz.

Eylül ayında Apple yazılım mühendisliği şefi Craig Federighi yapılan bir röportajda, Craig Face ID’nin biyometrik kimlik doğrulamasının geleceği olduğunu ve diğer Apple yöneticilerinin de benzer yorumlar yaptığını açıkladı. Bununla birlikte Apple’ın Touch ID’yi kullanmaya devam edebileceğini umanlar için Craig Federighi, farklı biyometrik tekniklerinin veya biyometrik kombinasyonlarının mantıklı olabileceği durumların bulunduğunu söyledi.

iPhone X’in piyasaya çıkışının öncesinde, Face ID’den verim alınmadığı için Apple’ın Touch ID’yi ekranın altına yani ekrana entegre etmeyi planladığı söyleniyordu. O zamandan beri Apple yöneticileri bu söylentilerin gerçeği yansıtmadığını açıkladılar. Nitekim Apple, Face ID’ye karşı Touch ID’yi etkisiz hale getirdi. Şirketin gelecekte Face ID ile birlikte çalışan Touch ID’yi geliştirmeye devam edip etmeyeceği belirsizliğini koruyor.

müşteri hizmetleri