Tüm Detayları ile iOS 11! iOS 11’e İlk Bakış

iOS 11

Apple, bugün en yeni iOS sürümünü iOS 11‘i tanıttı. Apple’a göre, iOS 11 dünyanın en gelişmiş mobil işletim sistemi ve iOS için yeni bir standart belirliyor. En yeni iOS sürümü iPhone’u her zamankinden daha iyi, iPad’i ise hiç olmadığı kadar yetenekli hale getiriyor.

teknik destek <

Şimdi ise artırılmış gerçekliğe yönelik oyun ve uygulamalar için inanılmaz olasılıkları sunuyor. Kısacası iOS 11 sayesinde iPhone ve iPad şimdiye kadar ki en güçlü, en kişisel ve en akıllı hallerini alıyorlar.

iPhone için iOS 11

Live Photos

iOS 11 Live Photos

iOS 11 ile Live Photo’lar çok daha etkileyici, yaratıcı ve eğlenceli hal kazanıyorlar. iOS 11 sayesinde Live Photos; Döngü, PinPon, Uzun Pozlama olmak üzere üç farklı özelliğe kavuşuyor.

Döngü: Döngü özelliği sayesinde Live Photo’larınızı eğlenceli video döngülerine dönüştürebilirsiniz. İstediğiniz görüntüyü seçin veya harika bir döngü için Fotoğraflar uygulamasının en uygun görüntüyü seçmesine izin verin.

PinPon: PinPon özelliği sayesinde Live Photo’larınızı bir ileri bir geri oynatabilirsiniz.

Uzun Pozlama: Uzun Pozlama özelliği ile saman ve hareket öğelerini yakalayabilir, daha önce yalnızca DSLR kameralarla mümkün olan muhteşem bir efekt yaratabilirsiniz. Gece gökyüzündeki yıldızları parlak çizgilere dönüştürüp, onlara büyüleyici güzellikte flu bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Kamera

iOS 11 Kamera

iOS 11 ile birlikte profesyonel kalitedeki yeni filtreler, iPhone kamerasını bambaşka bir seviyeye taşıyor. Portreler şimdi daha etkileyici e ten renkleri çok daha doğal. Portre fotoğraflarınıza klasik bir görünüm kazandıracak filtreler de kullanılabilir. Yeni nesil dosya sıkıştırma teknolojisi sayesinde, çektiğiniz fotoğraflar aynı kalitede ama dosya boyutları eskisinin yarısı büyüklüğünde.

Yepyeni Bir App Store

iOS 11 App Store

App Store artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası ve yeni görünümü ile daha da iyi. Yeni uygulamaları ve oyunları kolayca bulabilmemiz için baştan aşağı yenilendi. İşin uzmanından günlük hikayeler, özel bir Oyunlar sekmesi, her tür uygulama için listeler ve çok daha fazlası yeni App Store ile hayatımıza giriyor. Kısacası uygulamalara merhaba dediğimiz günden bu yana ki en iyi App Store karşımızda.

Mesajlar

iOS 11 Mesajlar

Sohbete eğlence karmak şimdi çok daha kolay. Tamamen yeniden tasarlanmış bir uygulama sekmesi ile arkadaşlarınıza çıkartmalar, emojiler ve oyunlar paylaşabilirsiniz.

Siri

iOS 11 Siri

iOS 11 ile dünyanın en popüler akıllı yardımcısı şimdi daha da iyi. Siri, gelişmiş yapay zeka ve öğrenme teknolojileri sayesinde tüm gün ve her gün yaşamımızın daha da önemli bir parçası haline geliyor.

Siri, iOS 11 ile sizin için daha fazlasını yapıyor ve sizi zamanla daha iyi tanıyor, isteklerinizi tahmin edebiliyor ve hatta siz sormadan önerilerde bulunabiliyor. Üstelik sizinle ilgili bildiği her şey uçtan uca şifreleniyor, böylece kişisel bilgileriniz hep gizli kalıyor.

Siri’ye iOS 11 ile dört yeni özellik de dahil ediliyor.

Çeviri: Bir ifadenin İspanyolca, Fransızca, Almanca veya İtalyanca’da nasıl söylendiğini öğrenmek için Siri’ye ifadenin İngilizcesini söyleyin o size çevirsin.

KişiselDJ: Apple Music, müzik zevkinizi çok iyi biliyor. Siri’den bir çarkı çalmasını istediğinizde çok sevdiğiniz bir şarkı çalmaya başlıyor. Veya çok seveceğiniz bir şarkı. Üstelik Siri bu şarkıdaki baterist kim dediğinizde bunlara yanıt verebiliyor.

QuickType: Siz bir mesaj yazarken Siri size film ismi veya yer adı gibi son zamanlarda göz attığınız şeyleri önerebiliyor. Hatta arkadaşınıza yolda olduğunuzu iletmek istediğinizde tahmini varış saatinizi bile söylüyor.

Safari: Siz bir mesaj yazarken Siri size film ismi veya yer adı gibi son zamanlarda göz attığınız şeyleri önerebiliyor. Hatta arkadaşınıza yolda olduğunuzu iletmek istediğinizde tahmini varış saatinizi bile söylüyor. Siri o sırada okumakta okuduğunuz şeyleri temel alarak size Safari aramaları öneriyor. Bir randevuyu veya bir seyahat sitesinden bulduğunuz uçak biletini onayladığınızda onu takvime eklemek isteyip istemediğinizi soruyor.

Apple Music

iOS 11 Apple Music

Şimdi en sevdiğiniz arkadaşınız çok seveceğiniz yepyeni şarkılar ve sanatçılar keşfetmenize yardımcı olabilir. Apple Music profillerinden hem arkadaşlarınızın paylaştıkları çalma listelerini hem de en sık dinledikleri albümleri ve istasyonları görebilirsiniz.

AirPlay 2

iOS 11 AirPlay 2

Yeni AirPlay 2 ile, ev ses sisteminizi ve hoparlörlerinizi evinizin her yerinden kontrol edebilirsiniz. Örneğin bir şarkıyı hem oturma odanızda hem de mutfağınızda aynı anda çalabilirsiniz. Veya herhangi bir odadaki ses seviyesini ayarlayabilirsiniz. Ya da müziğinizin evdeki farklı hoparlörlerde eşzamanlı olarak anında çalmaya başlamasını sağlayabilirsiniz.

Yenilenen Kontrol Merkezi

iOS 11 Kontrol Merkezi

iOS 11’deki yeniden tasarlanan Kontrol Merkezi’ni kişiselleştirebilir, böylece en sık yaptığınız şeylerle ilgili ayarları değiştirebilirsiniz. İlham geldiğinde hazır olmak mı istiyorsunuz? Sesli Notlar denetimlerini ekleyin. Tek dokunuşla oturma odasındaki ışıkları kısmak mı istiyorsunuz? Ev denetimlerini ekleyin. Veya daha da fazla komut çalıştırabilmek için Denetim Merkezi’nde 3D Touch özelliğini kullanın.

Yenilenen Kilit Ekranı

iOS 11 Kilit Ekranı

Kilit Ekranı şimdi her zamankinden daha marifetli. Tüm bildirimlerinize ulaşmak için parmağınızı ekranın üst tarafından aşağı kaydırmanız yeterli. Tıpkı bir stor perdeyi aşağı çeker gibi. Bir bakışta hem en son bildirimlerinizi hem de cevapsız olanları aynı yerde görüntüleyebilirsiniz.

Geliştirilen Rahatsız Etme Modu

iOS 11 Rahatsız Etme Modu

Şimdi iPhone’unuz direksiyon başında olduğunuzu algılıyor ve yol boyunca aramaların, mesajların ve bildirimlerin dikkatinizi dağıtmasını engelliyor. Size ulaşmaya çalışanlara da o an araç kullanmakta olduğunuzu otomatik olarak bildiriyor.

Harita

iOS 11 Harita

İster macera dolu bir yolculuğa gidiyor olun isterseniz yeni keşfettiğiniz bir restorana, Harita ile seyahatiniz boyunca her şey yolunda gidiyor. İç mekan haritalarından şeritler konusunda sizi yönlendiren oklara kadar birçok yeni özellik sayesinde, bir yerden bir yere ulaşmak şimdi hiç olmadığı kadar kolay.

Yenilenen Harita ile Şerit Kılavuzu ve İç Mekan Haritaları kullanıma sunuluyor.

İç Mekan Haritaları: Dünya çapında yüzlerce havaalanının ve alışveriş merkezinin ayrıntılı haritalarına göz atın. Örneğin, havaalanında güvenlikten geçtikten sonra gidebileceğiniz restoranları veya bir alışveriş merkezinin üçüncü katındaki mağazaları öğrenin.

Şerit Kılavuzu: Harita şimdi navigasyonla bir yere giderken dönüşleri veya çıkışları kaçırmamanız için hangi şeritte olmanız gerektiğini gösteriyor. Ayrıca yoldaki hız limitlerini de.

Tek Parmakla Kullanılabilen Klavye

iOS 11 Tek parmak klavye

Bir elinizde kahve mi var? Diğer elinizle yazabilirsiniz. Sadece emoji düğmesini basılı
tutun ve tek elle yazmayı seçin. Tüm tuşlar anında baş parmağınıza yaklaşsın.

Otomatik Kurulum

iOS 11 Otomatik Kurulum

Yeni iPhone’unuzu veya iPad’inizi mevcut iOS aygıtınıza ya da Mac’inize yaklaştırın; kişisel ayarlarınız, tercihleriniz ve iCloud Anahtarlığı parolalarınız anında güvenli bir şekilde aktarılsın. Ya da teknik olarak açıklayalım: çocuk oyuncağı.

iPad için iOS 11

iPad için iOS 11

iOS 11, çalışmak, eğlenmek ve öğrenmek için her zaman birbirinden güçlü yollar sunan iPad’e yepyeni bir hayat veriyor. Yeni özellikleri ve yetenekleri sayesinde çok daha fazlasını çok daha hızlı ve kolayca yapmanızı sağlarken aynı zamanda daha güçlü ve kişisel bir deneyim sunuyor. Şimdi dilediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Çünkü o güce sahipsiniz.

Yeni Dosyalar Uygulaması

Yeni Dosyalar uygulaması tüm dosyalarınızı bir araya getiriyor. Böylece hepsini tek bir yerde görebiliyor, arayabiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz. Son kullandığınız dosyalar için özel bir yeriniz bile var. Üstelik yalnızca iPad’inizdekiler için değil; uygulamalarınız, diğer iOS aygıtlarınız, iCloud Drive ve Box veya Dropbox gibi diğer hizmet sağlayıcılarında depoladığınız tüm dosyalar için.

Yeni Dock

Yeni Dock, iPad’in temelinde yapılmış bir değişim. O an hangi ekran açık olursa olsun, tek bir kaydırma hareketiyle uygulamaları açabiliyor ve aralarında hızla geçiş yapabiliyorsunuz. Dilerseniz favori uygulamalarınızı ekleyerek Dock’unuzu kişiselleştirebiliyorsunuz. Ve siz çalıştıkça Dock’unuz da sizin için çalışıyor, değişiyor. Akıllı öneriler ile, son açtığınız ya da iPhone veya Mac’inizde son kullandığınız uygulamalar Dock’un sağ tarafına ekleniyor.

Multitasking

iOS 11 ile aynı anda birden fazla iş yapmak şimdi çok daha kolay ve doğal. İkinci bir uygulama açmak isterseniz doğrudan Dock’tan açabilir, açık olan iki uygulamayı Slide Over veya Split View görünümlerinde aynı anda kullanabilirsiniz. Slide Over’da ikinci uygulamayı sola da sürükleyebilirsiniz. Ve yeniden tasarlanmış Uygulama Değiştirici ile, favori App Spaces’ınıza dönebilirsiniz.

Sürükle ve Bırak

Sürükle ve Bırak şimdi iPad’de. Yani metinleri, fotoğrafları ve dosyaları bir uygulamadan
diğerine kolayca taşıyabilirsiniz. iPad’in göz alıcı büyüklükteki Multi-Touch ekranına göre tasarlanan bu deneyim tam anlamıyla büyüleyici. Sadece tek dokunuşla, ekranın
herhangi bir yerindeki neredeyse her şeyi taşıyabilirsiniz.

Apple Pencil

iOS 11, iPad Pro için Apple Pencil’ı daha çok yönlü, güçlü ve doğal bir hale getiriyor. Böylece not alma, çalışma veya yaratıcılık gibi her türlü konuda çok daha pratik olabiliyorsunuz.

Anında İşaretleme: Şimdi bir PDF’i veya ekran görüntüsünü hızla ve kolayca işaretleyebilir, üzerine notlar alabilirsiniz. Birinci adım, Apple Pencil’ınızı alın. İkinci adım, ekrana dokundurun. Ve üçüncü adım, hemen yazmaya başlayın. Adı üstünde, Anında İşaretleme.

Anında Not Alma: Apple Pencil’ınızla Kilit Ekranı’na dokunun ve hemen not almaya başlayın. Yazdığınız ve çizdiğiniz her şey Notlar uygulamasına kaydedilsin.

Satır İçi Çizim: Notlar uygulamasında bir şeyler çizdiğinizde veya karaladığınızda, var olan metinler otomatik olarak kenara çekilsin. Dilerseniz Mail uygulamasında da satır içi çizimler ekleyebilirsiniz.

Belge Tarama ve İmzalama: Notlar uygulamasındaki yeni Belge Tarayıcısı, belgeleri otomatik olarak algılayıp tarar, kenarları keser ve eksendeki eğrilikleri veya yüzeysel parlamaları düzeltir. Apple Pencil ile belgelerdeki boş kısımları doldurabilir, imza atabilir ve ardından belgeyi kolayca kaydedip paylaşabilirsiniz.

Artırılmış Gerçeklik

iOS 11, geliştiricilerin iPhone ve iPad için eşi benzeri olmayan artırılmış gerçeklik deneyimleri yaratmasını sağlayan ARKit’i sunuyor. Artırılmış gerçeklik, dijital objeleri ve bilgileri çevrenizle birleştirerek uygulamaları ekranın ötesine taşıyor ve bu uygulamaların gerçek dünyayla yepyeni biçimlerde etkileşim kurmalarına olanak veriyor. Böylece oyunlar ve uygulamalar gözlerinize inanamayacağınız kadar etkileyici ve akıcı birer deneyim haline geliyor.

iOS 11 Ne Zaman yayınlanacak?

iOS 11’in GM yani Final Sürümü bu Sonbaharda ayında yayınlanacak. iOS 11 uyumlu cihazların tam listesi.

müşteri hizmetleri