Üzülerek Söylüyoruz ama iPhone’lara Zam Gelebilir!

apple-iphone-se

Dün haberini vermiştik ve demiştik ki tüm dünyada iPhone’lara indirim gelebilir. Ancak ülkemizde bunun farklı halini göreceğiz gibi duruyor. Evet, ne yazık ki satışı Apple tarafından resmi olarak yapılan iPhone 7, 7 Plus, 6s/6s Plus ve iPhone SE’nin satış fiyatlarına zam gelebilir.

teknik destek

İLGİLİ HABER: 2017 Yılında iPhone Satışlarındaki Düşüşten Dolayı iPhone Fiyatlarında İndirim Olabilir

Nasıl olur ne oranda bir zam olabilir bunu kestirmek zor. Hatta kesinlikle zam geliyor demekte zor ama son günlerde durdurulamayan doların yükselişi ile Apple’ın Türkiye’de iPhone’larına zam yapması muhtemel. Ürünlerini dolar kuru üzerinden fiyatlandıran şirketin ülkemizde artan dolar kuru üzerinde yerinde durmasını beklemek de zaten mantık dahilinde değil.

Özellikle şu anda 3.249 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulan en yeni nesil iPhone 7’lerde zamın etkisi doğrudan görülebilir. iPhone 6s’lerde de benzer şekilde fiyat arttırımını görmemiz mümkün. Elbetteki iPhone SE’de bu zam dalgasından etkilenebilir.

Peki tüm dünyada yapılması beklenen bir indirim ile bu dengelenilir mi? Dengelenebilir. Mesela tüm dünyadaki indirimin ülkemize yansıması 100-150 TL civarında olduğunu düşünecek olursak ülkemizde uygulanacak olan zamında bu civarda olması ile fiyatlarda ne düşüş ne de yükseliş görülebilir. En kötü ihtimal ise Apple’ın dünya genelinde indirime gitmemesi ve böylece ülkemizde zaten cep yakan fiyatların daha da artması.

Şu anda dolar 3,40 TL seviyelerine zincir atmış durumda. iPhone 7’nin Türkiye fiyatlarının belli olmasının üzerinden geçen sürede doların hemen hemen 3.09 TL’lerden bu seviyelere geldiğini belirtelim. Eğer ki dolarda düşüş yaşanmaz ise Apple’ın sadece iPhone’larda değil diğer cihazlarında ve aksesuarlarında zam yapacağını ne yazık ki üzülerek söylemek durumundayız.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.