Şimdi yükleniyor

Yeni iPhone X (iPhone 10) Tanıtıldı! İşte iPhone X’in Tüm Özellikleri

iPhone X Özellikleri

Yeni iPhone X (iPhone 10) Tanıtıldı! İşte iPhone X’in Tüm Özellikleri

Son Güncelleme tarihi 3 Nisan 2022 by Teknoloji Haber

Apple, bugün, yeni kampüsü Apple Park yerleşkesinde yer alan Steve Jobs Theater’da yeni iPhone modellerini ve diğer yeni ürünlerini duyurdu. iPhone 8 ve 8 Plus‘la birlikte en çok merak edilen, iPhone’un 10. yıldönümüne özel olarak sunulacağı bilinen iPhone X de (Tim Cook’un deyimi ile iPhone 10) tanıtıldı.

teknik destek

iPhone X’in özellikleri, fiyatı ve çıkış tarihi için yazıyı okumaya devam edin.

iPhone X (iPhone 10)

Apple, ilk iPhone’u 2007’de tanıtarak akıllı telefon endüstrisini yeniden şekillendirmişti. Aradan geçen on yıllık süreçte Apple’ın yenilikçi ve devrimci yaklaşımı hiçbir zaman değişmedi. Her yeni iPhone modeli ile sektörü şekillendiren Apple’a göre iPhone X, şimdiye kadarki en özel iPhone modeli.

Gelin şimdi en özel iPhone modeline daha yakından bakalım.

iPhone X’in Tasarımı

iPhone X, oldukça yenilikçi olan tasarımı ile göz dolduruyor ve tasarımı ile şimdiye kadarki tüm iPhone’lardan sıyrılıyor. Cam kaplama bir gövdeye ve paslanmaz çelik çerçeveye sahip olan iPhone X, Apple’ın akıllı telefonlarındaki tasarım anlayışının en iddialısı.

iPhone-X-TrueDepth-Kamera Yeni iPhone X (iPhone 10) Tanıtıldı! İşte iPhone X'in Tüm Özellikleri

iPhone X’in ekranının üst kısmındaki ön çentik TrueDepth kamera alanı deniliyor. Bu alanda, kızılötesi kamera, aydınlatıcı, ön kamera, nokta tarama, ortam ışığı algılayıcı ve mikrofon yer alıyor.

iPhone X’in Ekranı

Şüphesiz iPhone X’in en özel yanı uçtan uca Super Retina 5.8 inçlik HDR ekranı. Yıllarca LCD ekranlar ile gördüğümüz iPhone’ların yanında ilk defa HDR ekrana sahip olan iPhone X, renk dolgunluğu ve ekran parlaklığı ile göz dolduruyor.

iPhone X’in 5.8 inçlik ekranı, 2436×1125 çözünürlükte. 2.7 milyon piksele sahip olan bu ekran bir iPhone’daki en yüksek piksel yoğunluğunu sunuyor: 458 PPI.

iPhone X’in Kablosuz Şarj Özelliği

iPhone X, tıpkı iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta olduğu gibi kablosuz şarj özelliğine sahip. AirPower adı verilen görseldeki kablosuz şarj pedi ile iPhone X, Apple Watch Series 3 ve AirPods’u şarj etmek mümkün.

Suya ve Toza Karşı Dayanıklı Yapı

iPhone 7 ve iPhone 8’den sonra tasarımı tümüyle değişen iPhone modeli olan iPhone X, toza ve suya karşı dayanıklı bir yapıya sahip.

iPhone X’in Yüz Tanıma Sistemi: Face ID

iPhone-X-Face-ID-1 Yeni iPhone X (iPhone 10) Tanıtıldı! İşte iPhone X'in Tüm Özellikleri

iPhone X’de şimdiye kadar ki en gerçek yüz tanıma sistemi yer alıyor: Face ID! Face ID ile iPhone X’in kilidini açabiliyor, ödeme yapabiliyor veya diğer onay gerektiren işlemlerin güvenle onaylanmasını sağlayabiliyorsunuz.

Face ID’yi kandırmak imkansız! Tanımlanan yüzün birebir maskesini bile bastırsanız bununla o iPhone’un parolasını açamazsınız. Apple’a göre Touch ID’nin atlatılması için şansınız 50.000’de 1 ancak Face ID’nin ele geçirilmesi 1.000.000’da 1. Anlayacağınız, iPhone X’in Face ID’sini aşabilmek için ikiziniz olmalı 🙂

Ayrıca Face ID, gece-gündüz çalışıyor.

iPhone X’in İşlemcisi

iPhone X’de şimdiye kadarki en güçlü A serisi çip yer alıyor. Apple’a göre, iPhone X, A11 Bionic çip ile dünyanın en hızlı akıllı telefonu.

iPhone X’in A11 Bionic çipi, yüz tanımayı işlemek için dahili bir neural engine çipine sahip. Bu, makine öğrenme algoritmaları için özel bir donanım.

iPhone X’in RAM Miktarı

iPhone X, 3GB RAM (kesin değil) ile kullanıma sunuluyor.

iPhone X’in Depolama Seçenekleri

Özel iPhone modeli olan iPhone X’de iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’a göre daha özel bir depolama kapasitesi yaklaşımı gösterilmiş. iPhone X, 64GB, 256GB ve 512GB yerleşik depolama kapasitesine sahip.

iPhone X’in Kamerası

iPhone-X-Kamera Yeni iPhone X (iPhone 10) Tanıtıldı! İşte iPhone X'in Tüm Özellikleri

iPhone X, iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus’a göre dikey olarak konumlandırılmış 12 megapiksel çözünürlüklü çift objektifli bir kamera sahip. Daha büyük ve daha hızlı sensörler mevcut. Gelişmiş kamerası ile iPhone X, yeni renk filtresi ve daha derin pikseller sunacak. iPhone X’in geniş açılı lensi f / 1.8 diyafram ve telefoto lensi f / 2.4 diyafram açıklığına sahip. Çift optik görüntü sabitleme özelliğine sahip olan kamera Quad-LED True Tone flaş eşlik ediyor.

Daha büyük bir sensörün yer aldığı iPhone X’de çift optik görüntü sabitleme özelliğinin yer alması görüntülerde kayma veya bozulmaların önemli ölçüde önüne geçildiği anlamına geliyor.

Portre-Modu-Selfie Yeni iPhone X (iPhone 10) Tanıtıldı! İşte iPhone X'in Tüm Özellikleri

iPhone X’in ön tarafında yer alan TrueDepth kamerası, Portre aydınlatması ile Portre Modu Selfie’leri sunuyor.

Telefonun ön tarafında ise f/2.2 lense sahip 7 megapiksellik bir kamera yer alıyor.

iPhone X’in Pil Kapasitesi

iPhone X’de, 2750 mAh’lık (kesin değil) bir pil yer alıyor ve iPhone 7’ye göre 2 saat daha fazla pil ömrü sunuyor.

iPhone X’in Renk Seçenekleri

iPhone X, diğer yeni iPhone modellerine göre daha sınırlı renk seçenekleri ile Uzay Grisi ve Gümüş renklerde satışa sunulacak.

iPhone X’in Teknik Özellikleri

  • Ekleniyor…

iPhone X’in Çıkış Tarihi ve Fiyatı

iPhone X, 27 Ekim’de Türkiye’nin dahil edilmediği birinci dalga ülkelerde ön siparişe açılacak ve 3 Kasım’da hem ön siparişlerin teslimatına ve piyasaya çıkacak.

iPhone X, 999 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Depolama kapasitesine göre açıklanan fiyatlar şu şekilde;

  • iPhone X 64GB: 999 dolar – Türkiye fiyatı henüz belli değil
  • iPhone X 256GB: 1.149 dolar – Türkiye fiyatı henüz belli değil

iPhone X’in Türkiye fiyatı henüz belli değil ancak en az 5.500 TL’den başlayan fiyat ile satışa sunulmasını beklediğimizi söyleyelim.

teknik destek

16 yorum

comments user
Emre

64gb 999$ – 256gb 1.149$ Hadi geçirmişler olsun…

comments user
Emre

3-5 metreden kablosuz şarz yok

Yorumlar kapalı.