İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni MacBook Pro Yine Bir Sorunuyla Gündemde!

Apple, 2016 yılında yeni MacBook Pro’yu tanıtmasından bu yana birçok eleştiriye katlanmak zorunda kaldı. İlk önce bazı kullanıcılar port eksikliğinden şikayet ettiler, bazıları RAM miktarından ve düşük grafikten şikayetçilerdi. Ardından pil ömrü tartışlamaları yaşandı ve bazı kullanıcılar birtakım ekran problemleri yaşadılar. Neyseki her iki problemde giderildi.

Şimdi ise yeni MacBook Pro kullanıcılarından gelen yeni bir şikayet, ele alınacak başka bir sorunun olduğunu ortaya koyuyor: bilgisayardan gelen patlama sesi. Kullanıcılar sesin, “bir plastik şişeyi yavaşça sıkıştırdığınızda çıkan sesle” kıyaslanabilir olduğunu söylüyorlar.

Kullanıcılar, sorunun oyun veya video izlerken yani performansın en üst düzeydeyken oluştuğunu söylüyorlar. Fanlar yüksek performans altında meydana gelen ısıyı düşürmek için çalışmaya başladıkları anda bilgisayardan patlama sesi geliyor. Bazı kullanıcılar, sorunun cihazın kasasının ısısıdan etkilenerek oluştuğuna inanıyorlar ancak sorunun tam olarak neden kaynaklandığı henüz tespit edilebilmiş değil.

Sorunun ağırlıklı olarak 15 inç MacBook Pro’da oluştuğu belirtiliyor. Bu, 15 inç MacBook Pro modelleri daha ağırlar ve kasa üzerindeki menteşelerde yük daha fazla. Bu yüzden ısının menteşeleri veya kasanın diğer uzuvlarını etkileyerek sesin oluşmasına neden olduğunu söylemek mümkün.

Bir kullanıcı, oluşan bu sesin, ekranın arkasındaki menteşeyi Apple logosuna doğru bastırarak kendisinin oluşturabildiğini söylüyor. Kullanıcının bu açıklamasından sonra kendi MacBook Pro’sunda deneme yapan birçok kullanıcı bu teoriyi doğruladılar. Henüz tatmin edici sayıdaki kullanıcı tarafından doğrulanmayan bu teori, sorunun MacBook Pro’nun kasasından oluştuğunu aslında bir bakıma doğruluyor.

Sorundan etkilenen bir kullanıcı ise cihazını servise götürdüğünü ve 130 dolar onarım ücreti ödediğini söylüyor. Servis, sorunun cihazın fanının üzerine denk gelen alt gövdededeki küçük bir girintiden kaynaklandığını söylemiş ve bu alt gövdeyi değiştirmek için bu onarım  ücretinin istemiş. Apple’ın böyle bir onarım ücreti talep etmesinin temel nedeni ise, cihazın bu kısmının garanti kapsamında değerlendirilmiyor olmasından kaynaklanıyor.  Ancak sorun alt gövdenin değiştirilmesi ile çözülmemiş olacak ki aynı kullanıcı problemin devam ettiğini söylüyor. Farklı bir kullanıcı ise MacBook Pro’nun kasasının tamamını Apple tarafından değiştirildiğini ancak sesin halen oluşmaya devam ettiğinden şikayetçi.

Apple’ın kendi Destek Toplulukları üzerinden sorundan şikayetçi olan kullanıcıların açıklamalarını görebilirsiniz.