Şimdi yükleniyor

10 Yıl Önce Bugün: Steve Jobs iPhone’u Tanıttı!

ilk-iphone-ve-iphone-7

10 Yıl Önce Bugün: Steve Jobs iPhone’u Tanıttı!

Son Güncelleme tarihi 9 Ocak 2017 by Müşteri hizmetleri

Bugün, Steve Jobs’un San Francisco’daki Macworld’deki ilk iPhone’u (Original iPhone) tanıttığı günün onuncu yıldönümü. Apple’ın tarihinin en ikonik isimlerinden birisi olan Jobs, cihazı üç farklı ürün gibi algılıyordu: dokunmatik kontrollere sahip geniş ekranlı bir iPod, devrim niteliğindeki bir cep telefonu ve çarpıcı bir internetli iletişim cihazı.

teknik destek

Altı ay sonra Apple iPhone’u satmaya başladı ve neredeyse on yıl sonra şirket şu an 1 milyardan fazla ürününü tüm dünyadaki müşterilere satmış durumda. iPhone satışları, 2016 yılına kadar yıllık bazda artmaya devam etti. Akıllı telefon satışları Apple için bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ilk kez bir satış düşüşü yaşadı. Bununla birlikte iPhone, Apple’ın en başarılı ürünü olmaya devam ediyor ve geçen çeyrekte şirket genel gelirinin %60’ını oluşturuyordu.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, “iPhone, müşterilerimizin yaşamlarının vazgeçilmez bir parçası ve günümüzde iletişim, eğlence, iş ve yaşama şeklimizi yeniden tanımlıyor” dedi ve ekledi “iPhone, ilk on yıl içinde mobil bilgi işlem için standardı belirledi ve henüz yeni başlıyoruz, en iyisi henüz gelmedi.”

Apple, Nokia ve BlackBerry gibi daha eski girişimcilerin hakimiyeti altındaki cep telefonu endüstrisini yükselterek bugün piyasadan etkin şekilde çıkmış şirket. İnsanlar fiziksel klavyeler gibi eski donanım özelliklerini eleştirirken “çok akıllı değiller” ve “kullanımı kolay” değil diyorlardı. Buna karşılık Apple büyük alkış toplayan multi-touch gibi devrim niteliğindeki yeni özellikleri ile iPhone’u tanıtarak geldi ve her şey değişti.

O zamandan beri Apple birçok yeni özellik ekleyerek her yıl iPhone’u geliştirdi:

  • 2008: App Store ve 3G ağ desteği
  • 2009: Video kaydı ve Kişisel Hotspot
  • 2010: Retina ekran
  • 2011: Siri ve iCloud
  • 2012: Daha uzun 4 inç ekran, lightning konektörü ve LTE
  • 2013: Dokunmatik Kimlik (Touch ID)
  • 2014: Daha büyük, 4.7 inç ve 5.5 inç ekranlar
  • 2015: 3D Touch, Live Photos ve 4K video kaydı
  • 2016: iPhone 7 Plus’da çift objektifli kamera ve su direnci

“İlk iPhone’dan günümüzün en yeni iPhone 7 Plus’ına kadar tüm diğer iPhone’lar altın standartında olmaya devam ediyor. Çoğumuz için iPhone hayatımızdaki en önemli cihaz haline geldi ve biz seviyoruz.” – Philip Schiller, Apple’ın pazarlamadan kıdemli başkan yardımcısı.

2017 yılının iPhone için büyük bir yıl olacağı söylentileri, en az bir yeni modelin kavisli bir OLED ekrana sahip cam gövdeye sahip olacağını öne sürüyor. Cihaz, herhangi bir fiziksel ana ekran düğmesine sahip olmadan, neredeyse çerçeve-ötesi uçtan uca bir tasarıma sahip olabilir. Apple’ın ana ekran düğmesini ekrana yerleşik hale getirmesi ve fiziksel bir düğme yerine sanallaştırması üzerinde özellikle çok duruluyor. Elbetteki ana ekran düğmesi ile birlikte Touch ID’ninde ekrana yerleşik olması bekleniyor.

Diğer söylentiler ise kablosuz şarj teknolojisi, yüz veya göz (iris tanıma) ve 3D fotoğraf efektleri yeteneğine sahip bir dikey, çift objektifli kamera özelliğinin gelmesi yönünde.

teknik destek