2015 Yılı Apple için Ne Anlam İfade Ediyor?

apple-logosu

2015 yılı Apple için ilginç bir yıl oldu. Şirket 2015 yılında her zamankinden daha fazla iPhone satışı gerçekleştirdi, Apple rekor kıran kar elde ederken, küçük küçükte olsa büyüyüşünü sürdürdü.

teknik destek

Son 12 ay içinde, Apple yeni ürün ve yenilikçi kararlarla bir dizi hizmetlerini duyurdu. Aslında 2015 yılı Apple için deneme bir yıldı.

Apple 2015 yılında yeni ürün kategorisinde Mac’ler, yeni iPhone modelleri, Apple Music servisi, iOS ve OS X için yeni sürümleri, devasa iPad modeli iPad Pro’yu, yepyeni bir Apple TV’yi serbest bıraktı ve hepsinden öte ilk giyilebilir teknoloji ürünü Apple Watch’ın tanıtımı ile birlikte satışına başladı.

Apple açısından her şeyin oldukça iyi gittiği bir yıldı ve Apple yine her zamanki gibi en mükemmeliyetçi yönetim ve hizmet şeklini tüm dünyada göstermiş oldu. Ancak kafa karıştırıcı kararları da yok değildi. Örneği 4. jenerasyon Apple TV her ne kadar övgüler olsa da henüz “çok işe yarar” kategorisini hak etmiyordu.

Yazılım konusunda Apple büyük iOS güncellemelerini peş peşe kullanıma sundu. Türkçe Siri, Apple Music ile birlikte iOS 8.4’ü, gelişmiş özellikleri ile iOS 9’u ve OS X El Capitan 10.11’i kullanıma sundu. Ancak iOS 7’den bu yana değişmeyen arayüz görünümü artık kullanıcılarda bıkkınlık yaratmaya başlamışken, iOS 9 ve OS X 10.11 ile devam eden benzer görünüm bu son olsun algısının oluşmasını desteklemiş oldu.

Apple Watch 2015 yılının en büyük ürünlerinden birisi oldu. Apple büyük beklentiler ile tanıttığı Apple Watch’ın satışına başlamasıyla birlikte rekor satış rakamları elde etti ve Samsung, LG gibi diğer giyilebilir teknolojik ürünleri ile kullanıcılarına göz kırpan firmaları arkasında bırakmayı başardı. Yeni iPod’un gelmesi ile ve Apple Music hizmeti ile Apple müzik sektörüne ve müziğe düşkün kullanıcılarına göz kırpmış oldu.

Apple’ın asıl hedefi ise artık 2016 yılı. Bu yıl yine birbirinden ilginç kararlarını hep birlikte bekleyip göreceğiz.

müşteri hizmetleri