2017 Yılının Bu Çeyreğinde, App Store Geliri Apple için Belirleyici Oldu

App-Store-iOS

Apple bugün, 2017 yılı ikinci mali çeyrek sonuçlarını duyurdu ve App Store gelirinin yıllık bazda yüzde 40 oranında arttığını ve üç aylık gelir için rekor düzeyde destekleyici bir konuma sahip olduğunu açıkladı.

teknik destek

Genel olarak, servislerden elde edilen gelir yılın ilk çeyreğinde 6 milyar dolar iken bu çeyrekte 7 milyar dolara ulaştı. Apple’ın “Hizmetler” kategorisinde App Store, Apple Music, Apple Pay, iTunes ve iCloud yer almaktadır.

Apple’ın CEO’su Tim Cook’a göre, Apple’ın hizmetler kategorisi Fortune 500 şirketler listesinde yer alan bir şirket kadar etkin konumda. Apple, tüm hizmetleri için etkin bir müşteri katılımı düzeyini gördü ve Apple Music, iCloud Depolama hizmetinde çift haneli gelir artışı ile karşılaştı.

Tim Cook, Apple’ın hem kendi abonelik hizmetlerinden hem de App Store aracılığıyla sunulan hizmetlerden bu çeyrekte güçlü bir büyüme gördüğünü ve 8 abonelik servislerinin 165 milyon abone sayısını aştığını söyledi.

Apple Pay, son on iki ayda işlem hacminde yüzde 460 artış ile güçlü bir büyüme yakaladı. Şu anda, Apple Pay 15 pazarda hizmet veriyor ve dünya çapında 20 milyondan fazla lokasyonda Apple Pay kullanılabiliyor.

2017 mali yılı ikinci çeyreğinde Apple, 52.9 milyar dolar gelir sağladı ve net çeyrek karı 11 milyar dolar veya seyretilmiş hisse senedi başına 2,10 doları gördü. Bu çeyrek, hizmetler kategorisi için iyi geçmiş olsa da iPhone ve iPad satışlarında düşüş yaşandı ve şirket bu çeyrekte 50.8 milyon iPhone ve 8.92 milyon iPad satışı yaptı.

müşteri hizmetleri