İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2017’de Sadece Bir iPhone 8 Modelinde OLED Ekran Kullanılacak

Gelecek yılın iPhone’u için uzun süredir devam eden söylenti OLED ekran panellerinin kullanılması. Apple Watch ve MacBook Pro Touch Bar’da OLED teknolojisi kullanılırken, iPhone geleneksel LCD panellere sıkışmış durumda. Bu durum gelcek yıl OLED ekrana geçiş beklentilerini arttırıyor. Fakat Bloomberg’den konu ile ilgili kötü bir haber geldi.

teknik destek

Bloomberg’in yayınladığı yeni bir rapor tedarik sıkıntılarının Apple’ın önümüzdeki yıl OLED panellerine geçme planını engelleyebileceğini söylüyor. Rapora göre, OLED ekranların dört ana tedarikçisi 2018 yılına kadar yeteri kadar üretim kapasitesine sahip olamayacak. Bu, öncelikle OLED ekranların LCD panellerden daha zor üretilmesinden kaynaklanıyor.

img_0144

Şu anda, OLED panelleri için dört önde gelen tedarikçi Samsung , LG, Sharp ve Japan Display. Ancak bu noktada Apple, Samsung’un 2017’de tek tedarikçi olmasını bekliyor.

Bu, Apple’ın Planlarını Nasıl Etkiliyor?

Bloomberg, arz kısıtlamalarının Apple’ın sadece iPhone 8’in bir modelinde OLED kullanacağına işaret edebileceğini belirtiyor. Bloomberg, Apple’ın gelecek yılın iPhone’un 10.yılı olması nedeniyle OLED ekranlı bir iPhone çıkarma planlarının olduğunu söylüyor. Ayrıca, OLED ekranlı iPhone’un kavisli bir ekranın içine gömülü sanal bir ana ekran düğmesi bulunan tamamen cam bir tasarıma sahip olacağını da belirtiyor.

Bu değişiklikler daha önce farklı kaynaklar tarafından dillendirilmişti. Mac Otakara, KGI analisti Kuo ve Barclays analistleri iPhone 8’in OLED ekrana sahip olacağı ile ilgili rapor yayınlamışlardı. Bugünkü raporla birlikte işin içine Bloomberg de girmiş oldu. Böylece OLED ekran ve tamamen cam tasarım iddiaları güçlenmiş oldu.

Bloomberg’in raporu, KGI’nin bu hafta başlarında yayınladığı araştırma notunu doğruluyor ve 2017 iPhone modellerinin aşağıdaki gibi olacağını gösteriyor.

  • LCD ekran ve tek kameralı 4,7 inçlik iPhone
  • LCD ekran ve çift kameralı 5.5-inç iPhone model
  • OLED ekran ve çift kameralı 5.5-inç iPhone model
teknik destek