İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

64 Bit Cihazlar için İsteğe Bağlı iOS Downgrade (Sürüm Düşürme) Artık Mümkün!

Apple’ın iOS ekosisteminin en önemli yönü güncellemeler. Yazılım yükseltme kadar yazılım düşürme de bu noktada önemli durumda. Özellikle Jailbreak dünyasına dahilseniz bu konu sizin için daha da önemli hale geliyor. Normalde Apple bir yazılımı yayınladıktan sonra önceki yazılıma dönüşleri belirli süre ile açık tutar ve bu sürecin ardından geri dönüşleri engeller. Ancak iOS hackerleri boş durmuyorlar ve bunu aşmak için çözümler üretmeye çalışıyorlar.

teknik destek

iOS hackerlarından tihmstar, daha önce bizlere 32 bit cihazlar için downgrade (Odysseus Downgrade) yönetimini paylaşarak 32 bit (iPhone 5 ve aşağısı cihazlar için) cihazlara istediği yazılıma SHSH kaydı olmak şartıyla (OTA Downgrade’ler hariç) yazılım düşürme yolu sağlamıştı.

Bir süre sonra tihmstar 64 bit cihazlar için de demo olarak bir downgrade videosu paylaşmış ve bu yöntemin bazı iPhone 5s’lerde Jailbreak’siz bir şekilde çalıştığını fakat bazılarında Jailbreak olmadan çalışmadığını dile getirmişti. Blogu üzerinden de bu downgrade yöntemi ile ilgili detaylı bilgiler vermişti.

Şimdi ise tihmstar, YouTube üzerinden bu konuyla ilgili tekrar bir video paylaştı. Bu sefer kullanılan cihaz olarak iPhone 6 ‘yı tercih etmiş. Videoya dikkatli bir şekilde baktığımızda Jailbreakli bir cihaz görüyoruz ve yazılımda bazı patchlemelere yani ek faktörlere ihtiyaç duyuluyor. Örneğin 32 bit downgrade için task_for_pid0 patchlemesi gerekiyordu. Bunu Jailbreak yazılımları otomatik gerçekleştirdiği için ekstra bir işleme gerek yoktu.

Videonun sonunda araçta bir çakışma yaşandığını ve başarılı bir şekilde downgrade işleminin gerçekleşmediğini görüyoruz. YouTube açıklama bölümüne de baktığımızda tihmstar’ın henüz araçların dosya paylaşım sitelerine upload etmediğini görebilirsiniz. Bununla ilgili tihmstar Twitter üzerinden bir tweet attı ve bu videonun kaynağını henüz yayınlamayı planlamadığını söyledi.

Bununla ilgili tihmstar’ın ufak hataları kısa sürede gidereceğini tekrar bir video atacağını tahmin ediyoruz. SHSH kayıtlarını şimdiden almakta yarar var. SHSH kayıtlarının nasıl alındığı ile ilgili yazıyı şuradan okuyabilirsiniz.

teknik destek

3 Yorum

 1. musti musti 25 Aralık 2016

  Slm ben iPhone 6 kullanıyorum bir süredir sorun yaşiyorum telefon na arama geldiği zaman zil sesi çikmiyor sadece titriyor ama kapatıp açtıgım zaman düzeliyor yazılımsak bi sorun ama geçmedi servise gitti tam 5 kez ama çözemediler bilen varmidır sorunu

 2. edii10 edii10 22 Aralık 2016

  Yani jb siz 64 bit olan cihazlarda mumkunmu.
  Bu sartlarda mi downgrade mumkun. Uoksa sh kaydi olan cihazlar icinmi bahsi gecen konu.

 3. Ugurozturk Ugurozturk 20 Aralık 2016

  Tam olarak hangi sürüme kdr downgrade var ? 32 bit’de ios 6 ya düşürülüyordu peki 64 bitler için ? :/

Yorumlar kapatıldı.