Jailbreak Nedir? Nasıl Jailbreak Yapılır?

Jailbreak

Bu sayfa, Jailbreak için Türkiye’nin en geniş rehberidir. Jailbreak ile ilgili her konuda bilgiyi sıkça sorular sorularla birlikte, iPhone, iPad (iOS) nasıl Jailbreak yapılır sorusuna ilişkin tüm cevapları bu rehberde bulabilirsiniz.JailbreakZaten Jailbreak hakkında çok şey biliyorsanız ve yalnızca rehberler ve öğreticiler arıyorsanız yazıyı biraz aşağıya doğru kaydırın ve nasıl Jailbreak yapılacağına ilişkin talimatları bulun.

Jailbreaking konusunda yeniyseniz ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu basit işlemle ilgili daha fazla bilgi edinmek için birkaç dakika harcamanızı öneririz.

Bu sayfanın alt kısmında, çeşitli Jailbreak yöntemleri hakkında bilgi bulabilirsiniz. Jailbreak yapmak istediğiniz iOS sürümünü ve aygıt modelinizi arayıp, iPhone’u, iPad’i, iPod touch’ı Jailbreak yapma hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Kullanılabilir En Sonki Jailbreak Aracı Ne?

Şu anda kullanılabilir olan son Jailbreak aracı iOS 10.2 içindir. iOS 10.2 için kullanabileceğiniz Jailbreak aracı yalu102’dir.Ne yazık ki hali hazırda iOS 10.2 çalıştırabilen iPhone 7 ve 7 Plus için bu Jailbreak aracı kullanılabilir değildir.

Jailbreak Nedir?

Jailbreak işlemi veya Jailbreaking, Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’ta normalde Apple’ın erişiminize izin vermeyeceği dosyalara ve yapamayacağınız işlemlere izin veren bir sürecin genel adıdır.

Jailbreaking, Cydia gibi iOS aygıtınıza gayriresmi uygulama yükleyicilerini ekler ve bu sayede App Store üzerinde kullanılamayan pek çok 3. parti uygulamaya, tweake ve uzantılara erişim sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar, iOS aygıtınızda normalde yapamayacağınız şeyleri yapmanıza olanak sağlar.

iOS aygıtınızın ayarlarına herhangi bir yerden anında erişmenizi sağlayan eklentileri Jailbreak ile yükleyebilir, Apple ve operatörlerin belirlediği bazı kısıtlamaları aşabilir ve iOS deneyiminizde daha fazla kontrole sahip olabilirsiniz.Genel olarak Jailbreak, iOS aygıtınızı Apple’ın kısıtlamalarından kurtarmak içindir.

Jailbreak’in Faydaları Neler?

Jailbreak’i neden isteyebileceğinizin ana nedeni olarak, Apple’ın izin vermediği veya App Store’dan indiremeyeceğiniz üçüncü taraf uygulamaları yükleyebilme ve bunları düzenleme becerisine sahip olmaktır. Apple’ın standartlarını karşılamayan ve çeşitli nedenlerle Apple’ın iOS aygıtınızda yapmanızı istemediği şeyleri yapmak için düzinelerce uygulama var.

Örneğin, Apple, uygulama simgelerini veya aygıtınızın genel arayüzünde değişim yapılmasına izin vermez. Ancak Jailbreak sayesinde, iOS aygıtınızın görünümünü tamamen değiştirmek için çeşitli yollar vardır ve WinterBoard bunların arasında en popüler olanıdır.

Uygulamaların yanı sıra, Jailbreak, tweaklere ve uzantılara erişmenizi sağlar. Bunlar tam olarak uygulama sayılmazlar ve iOS aygıtınızın çalışma biçimine ince ayrıntılar getirirler. Örneğin, bir tweak yardımı ile iPhone’un dock’ına aynıda 4 uygulama yerine 5 uygulamayı konumlandırabilirsiniz. Tweakler sayesinde yapabilecekleriniz neredeyse sınırsızdır.

Jailbreak Yasal mı?

Jailbreaking tamamen yasaldır en azından ABD’de. Uzun süredir Jailbreak işlemi ABD hükümetinin telif hakkı davasına dayalı olarak yasadışı sayıldı. Temmuz 2010’da ABD hükümeti, Jailbreak’i yasal hale getiren bir kuralı kabul etti ve Jailbrek yasallaşmış oldu.

Kısacası Jailbreak işleminde endişelenecek bir şey yoktur. ABD’de yaşamıyor olsanız bile iPhone’unuzu Jailbreak yaptığınız için Apple’ın size dava açması için çok ufak bir şansı vardır. Böyle bir vaka örneği henüz görülmedi ve Jailbreak 2007’den beri var.

Jailbreak Aygıtı Garanti Dışı Bırakabilir mi?

Bu sorunun cevabı hem evet ve hem de hayırdır. Evet, aygıtınızın garanti dışı kalır çünkü herhangi bir Apple Store’a veya Apple Premium Reseller’e gider ve Jailbreak’li iPhone’unuzu Apple Destek’e verirsseniz, müşteri desteği birimi size destek sağlanamayacağını söyler.

Jailbreak ile ilgili Apple’ın kullanıcı desteği raporundan bir kesit:

“Apple, iOS’u hackleyen herhangi bir yazılımı yüklemeye karşı kesinlikle uyarır. Ayrıca, iOS’un izinsiz değiştirilmesinin iPhone’un son kullanıcı lisans sözleşmesini ihlali ettiğini ve bunun yüzünden Apple’ın herhangi bir yetkisiz yazılım yükleyen bir iPhone, iPad veya iPod touch’a yönelik hizmetleri sunmayacağını belirtmek önemlidir.”

Gerçekten de iOS aygıtınızı bir Apple mağazasına götürmeniz gerekiyorsa, onu her zaman iTunes’den fabrika ayarlarına geri yüklemelisiniz. Bu, iOS aygıtınızı ilk satın aldığınız zamana geri götürecek ve Apple, Jailbreak ile ilgili herhangi bir tespitte bulunamayacaktır. Yine de bunun garantisinin olmadığını, arka planda Apple’ın Jailbreak işlemlerini kayıt altına alabilmesi mümkündür.

Jailbreak iPhone’u Kullanılamaz Hale Getirebilir mi?

Jailbreak işlemi için kullanıcıların korkulu rüyası iPhone’un veya iPad’in kullanılamaz hale gelme olasılığıdır. Bu, Jailbreak’in ve iPhone’un ilk günlerde görülmüştür ancak şimdilerde neredeyse imkansızdır.

Jailbreak’li bir iOS aygıt kullanırken başınıza gelebilecek en kötü şey, aygıtızın takılı kalıp, kullanılamaz hale gelmesidir. Ancak böyle bir şey imkansızdır. Her ne olursa olsun, iOS aygıtınıza yerleşik yazılımı yükleyebilirsiniz.

Jailbreak İşleminden Sonra iTunes ve App Store Kullanılabilir mi?

İnsanlar sık sık bu soruyu sorarlar. Evet, aygıtınızı Jailbreak yaptıktan sonra iTunes’i ve App Store’u kullanmaya devam edebilirsiniz. Esasen Jailbreak ile hiçbir şey değişmeyecektir. iOS aygıtınızdaki tek önemli değişiklik Jailbreak’tan sonra aygıtınızda Cydia adı verilen bir uygulamanın yüklenecek olmasıdır.

Cydia Nedir?

Kısacası Cydia, Jailbreak uygulamalarının yer aldığı App Store gibi bir uygulama mağazasıdır. Tıpkı App Store gibi, Cydia’ya uygulamalar, tweakler ve modlar yer alıyor ve Cydia yardımı ile tüm bunlara göz atabilirsiniz. Tıpkı App Store gibi, Cydia’dan uygulamaları zahmetsizce indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Cydia’daki çoğu uygulama ve tweaks ücretsizdir ancak bir Jailbreak uygulamasını birkaç dolar karşılığında satın almanız da gerekebilir.

Jailbreak iOS Yazılım Güncellemesini Engelliyor mu?

iOS aygıtınız Jailbreak’li ve onu iOS’un en son sürümüne güncellemeye karar verirseniz, bunu yapmak Jailbreak işleminin üzerine yazılım atmak demektir ve aygıtınızı fabrika ayarlarına geri dönecektir.

Apple, her yeni iOS güncellemesi yayınladığında, bilgisayar korsanlarının genelde Jailbreak’e izin veren araçlar için birtakım önlemler alır. Yeni bir iOS sürümü yayınlandığında o sürüme Jailbreak ile devam etmeniz için o iOS sürümüne eşlik eden bir Jailbreak aracının yayınlanması gerektiğidir. Böylece, aygıt yedeklenir, en sonki iOS sürümüne güncellenir ve güncellenen iOS sürümü için kullanılabilir olan Jailbreak aracı ile yazılım Jailbreak yapılır.

Bilgisayar korsanlarının herhangi bir güncellemesinden sonra bir Jailbreak aracı geliştirmesi zaman almaktadır. Bu yüzden Jailbreak kullanıcıları yeni bir iOS sürümü kullanıma sunulduğunda güncellemeyi yapmamalı ve beklemelidirler.

Jailbreak Türleri Neler?

Üç tip Jailbreak vardır: tethered, semi tethered ve untethered.

Jailbreak, App Store’daki Ücretli Uygulamaları Ücretsiz İndirmenizi Sağlayabilir mi?

Evet, ancak Jailbreakli aygıtınıza korsan uygulamaları yüklemeniz önerilmez. Böyle bir şey yaptığınızda sadece yasadışı işlem yapmakla kalmaz, aynı zamanda uygulama geliştiricisinin emeğini gasp edersiniz. Hatta bununla da kalmayıp kendi güvenliğinizi tehlikeye atarsınız.

Jailbreak İşlemi Kolay mı?

Bugünlerde Jailbreak çok kolaydır. Genellikle, bir aracı indirmeniz, iOS aygıtınızı Mac’inize veya PC’nize bağlamanız ve yazılımı çalıştırmanız yeterlidir. Herhangi bir bilgi veya beceri gerekli değildir.

En İyi Jailbreak Aracı Hangisi?

Jailbreak araçları sürekli güncellenir ve yeni ve geliştirilmiş yöntemlerle gelirler. Bu nedenle doğrudan işaret edilebilecek herhangi bir Jailbreak aracı yoktur. Jailbreak işlemi için, iOS aygıtınıza ve yazılım sürümünüze bağlı olarak çok farklı bir deneyim olabilir.

Jailbreak için Herhangi Bir Bedel Ödemek Gerekir mi?

Hayır. Jailbreak için para ödemenize gerek yok. Jailbreak araçlarını geliştiren bilgisayar korsanları genellikle araçlarını ücretsiz sunarlar ancak nadiren bağış isteyebilirler ama bu bağışlar zorunlu olmaz.

iPhone, iPod touch, iPad ve Apple TV’yi Nasıl Jailbreak Yapılır?

iOS 10 için Jailbreak

Sadece 64-bit aygıtlar ve iOS 10 – iOS 10.2 için yalu102 Jailbreak aracı kullanılabilir. Ne yazık ki iPhone 7 ve 7 Plus için bu araç kullanılamıyor. Jailbreak aracı ile ilgili tüm detaylar: yalu102

iOS 9 için Jailbreak

Sadece 64-bit aygıtlar ve iOS 9.2 – iOS 9.3.3 için Pangu’nun iOS 9.2 – iOS 9.3.3 Jailbreak aracı. Jailbreak aracı ile ilgili tüm detaylar: PanGu web sitesi

iOS 8 için Jailbreak

TaiG’in iOS 8.1.3 – iOS 8.4 için Jailbreak aracı. Jailbreak aracı ile ilgili tüm detaylar: TaiG web sitesi

*Sayfa içeriği aralıklarla güncellenmektedir.
**AppleFoni, Jailbreaking işlemini önermemekte, tavsiye etmemektedir. Bu sayfa yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır.