Akıllı telefon satışları azaldı

Akıllı telefon satışları azaldı

Akıllı telefon satışları bir önceki yıla oranla azalma gösterdi. Her yıl artan Akıllı telefon satışları ilk defa artış yerine azalma gösterdi.  2017 yılının sın çeyreğinde tüm dünya da telefon satışları düşüş gösterdi ve ilk defa satışlar bir önceki yıla oranla düşüş gösterdi.

teknik destek

Akıllı telefon satışları

Sizlere 2016, 2017 ve 2018 yılının telefon satış verilerini verelim. 2016 yılının 4. çeyreğinde, yaklaşık 432 milyon adet akıllı telefon satıldı. 2017 yılının 4. çeyreğinde ise sadece yaklaşık 408 milyon adet satıldı. Bu yaklaşık yüzde 5.6’lık bir düşüş demek.

Satış düşüşü şüphesiz olağanüstü, çünkü ilk kez olmasına rağmen şaşırtıcı değil. Akıllı telefonlar doygunluk noktasına ulaştı ve her yenisi bir önceki yılın telefonlarına çok benziyor. Ya da birbirlerine benzemeye çalışıyor. İvme yavaşlamadan önce bu sadece bir zaman meselesiydi.

APPLE’IN EN ÇOK KAR ELDE EDEN ÜRETİCİ

Xiaomi pazar payını 2016 yılının dördüncü çeyreğindeki yüzde 3.6 ‘dan 2017 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 6.9’ a neredeyse iki katına çıkardı.  Huawei ve Oppo da hafif bir artış gördü. Xiaomi, inanılmaz bir şekilde 2017 yılının dördüncü çeyreğinde neredeyse yüzde 79 daha fazla ürünle birlikte yükseldi. Özellikle, Gartner, LG, Lenovo, HTC, Sony, OnePlus, Essential veya hatta Google gibi üreticilerin sonuçlarını sunmadı. Tüm bu şirketler “Diğer” kategorisine girdi.

Tüm bu satışların dışında Apple daha az satış gösterse de yüksek kar oranı ile 2017 yılını kapattı. Akıllı telefon piyasasındaki kar oranı ise yüzde 51.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.