Akıllı Telefon Satışlarının Hakimiyeti iOS ve Android’te

Galaxy-S7-ve-iPhone-6s

Araştırma şirketi Gartner’den gelen akıllı telefon satışlarına dair araştırma raporunda, iOS ve Android cihazların bu yıl ve 2015’e göre değişimleri ve diğer akıllı telefon satışlarına dair detaylar yer alıyor.

teknik destek

iOS ve Android cihazlarının satışlarının oranı bu yılın ikinci çeyreğin dünya genelinde %96.8 olarak gerçekleşmiş durumda. Dünya çapında pazar hakimiyeti böylece iOS ve Android’e ait. Android’in yılın ikinci çeyreğindeki payı ise %86.2 olarak görülüyor. iOS cihazların bu çeyrekteki pazar payı ise %12.9. Önceki yılın aynı çeyreğine göre bir karşılaştırma yapılacak olursa iOS’un %14.6’dan %12.9’a düşüş gösterdiği görülebilir. Android’in ise önce yıl %82.2 olan pazar payının bu yıl %86.2’ye çıktığını görebiliriz.

Windows ve BlackBerry tarafında ise adeta bir tükenmişlik söz konusu. Önceki yıl pazar payı %2.5 olan Windows cihazlarının bu yılın ikinci çeyreğindeki pazar payı %0.6’lara kadar düşmüş durumda. BlackBerry için önceki yılın aynı çeyreğinde %0.3 olan pazar payı oranı bu yılın ikinci çeyreğinde %0.1’a kadar düşmüş.

akilli-telefon-satislari-2016

Ancak genel anlamda iOS ve Android hakimiyetinin akıllı telefon pazarında sürdüğü net bir şekilde görülüyor. Bu yıl Apple’ın satışlarının düşmesi de oranlara net bir şekilde yansımış. iPhone 7’nin tanıtılmasıyla birlikte Apple’ın pazar payında 1 ile 3 puan arasında bir artış yaşanacaktır.

müşteri hizmetleri