Şimdi yükleniyor

Akıllı Tersine Çevir Özelliği ile iPhone ve iPad’de Dark Mode/Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

iOS 11 Akıllı Tersine Çevir

Akıllı Tersine Çevir Özelliği ile iPhone ve iPad’de Dark Mode/Karanlık Mod Nasıl Etkinleştirilir?

Son Güncelleme tarihi 23 Mart 2024 by Teknoloji Haber

teknik destek

Akıllı Tersine Çevir özelliği, iPhone, iPad ve iPod’unuz için sistem çapında Karanlık Mod/Dark Mode’a en yakın işlevi size sunar. iOS 11 ve sonraki sürümlerde kullanılabilir olan bu yeni erişilebilirlik özelliği ile, işletim sistemi, Fotoğraflar uygulamasındaki resimleriniz, App Store uygulamasındaki grafikler vb. içeriklerin orijinal biçimini ve renklerini koruyarak kullanıcı arayüzünün renklerini tersine çevirebilirsiniz.

Akıllı Tersine Çevir, duvar kağıdınızın renklerini tersine çevirmeyecek kadar akıllıdır. Bununla birlikte, Dock’un, iOS’un durum çubuğunun ve arayüzün diğer birkaç parçasında ne yazık ki renkler istenildiği gibi dönüştürülmemektedir.

iOS, renkleri tersine çevrilmemesi gereken içeriği algılamak için elinden gelen her şeyi yapacaktır ancak mucize beklemeye gerek yok. Örnek olarak, Akıllı Tersine Çevir, Safari’de herhangi bir resim ve metin de dahil olmak üzere web sayfası renklerini geri döndürmenin yanı sıra, Müzik uygulamasında hiç iyi gözükmeyecek şekilde albüm resimlerinde renkleri tersine çevirmektedir.

Öte yandan, Ayarlar, Mesajlar ve diğer birkaç yerleşik uygulamada bu mod oldukça iyi sonuçlar veriyor. Saat ve Takvim gibi uygulamalar için Akıllı Tersine Çevir özelliği, hiçbir şeyi değiştirmeden zaten karanlık olan arayüzü korur.

Bu modu nasıl kullanabileceğinizi anlatmaya başlamadan önce Akıllı Tersine Çevir’in iOS 11 veya sonraki bir sürümü gerektirdiği tekrar etmek isteriz. Eski iOS sürümlerinde görme engelli kullanıcılar için yalnızca ekrandaki her şeyin renklerini ters çeviren Klasik Tersine Çevir özelliği kullanılabilir.

iPhone ve iPad’de Akıllı Tersine Çevir Özelliğini Nasıl Etkinleştirebilirsiniz?

1. iOS cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın.

2. Genel > Erişilebilirlik menüsüne gidin.

3. Ekran Kolaylıkları menüsüne dokunun ve Renkleri Tersine Çevir seçeneğine dokunun.

4. Özelliği etkinleştirmek için Akıllı Ters Çevir seçeneğinin yanında yer alan anahtarı açık konuma getirin.

Apple, bu özelliğin açıklamasını şu şekilde yapıyor;

Akıllı Renkleri Tersine Çevir; görüntüler, ortamlar ve koyu renk stilleri kullanan bazı uygulamalar dışında ekranın renklerini tersine çevirir.

Not: Akıllı Tersine Çevir’i etkinleştirdiğiniz de Night Shift kullanılamaz.

Akıllı Tersine Çevir’i devre dışı bırakmak için, yukarıda adımları yeniden takip edebilir ve açık konuma getirdiğiniz anahtarı kapalı konuma getirmeniz yeterli olacaktır.

teknik destek