Şimdi yükleniyor

Akıllı Telefonumuzdaki Önemli Bilgileri Hırsızlık İhtimaline Karşı Nasıl Koruruz?

img_0168

Akıllı Telefonumuzdaki Önemli Bilgileri Hırsızlık İhtimaline Karşı Nasıl Koruruz?

Son Güncelleme tarihi 16 Aralık 2018 by Müşteri hizmetleri

Eskiden, çalınan cep telefonları çok fazla endişe etmezdik. Çünkü hafızasında telefon numaraları ve mesajlar dışında bilgi bulunmazdı. Fakat şu an çalınan telefonlar adeta hayatımızı çalan kişiye sunuyor.

teknik destek

Akıllı telefonunuzdaki banka hesapları, fotoğraflar ve e-postalar gibi veriler kolaylıkla kimlik hırsızlığı gibi suçları işlemek için kullanılabilir. Akıllı telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda güvenliğini sağlamak için alabileceğiniz bol miktarda koruyucu önlem olması iyi bir şey. Bir hırsız Android ya da Apple telefonunuza elini uzatırsa aşağıdaki önlemler gerçekten işe yarayacak.

Android

Android Cihaz Yöneticisi

Bu, Google Play Store’dan indirebileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır. Telefonunuzu kaybederseniz, başka bir cihazdan Google hesabınıza giriş yapabilir ve nerede olduğunu haritadan görebilirsiniz. Telefonun yerini göstermesi harika, ancak asıl faydası tüm telefon verilerinizi silmenize ve kilit ekranı şifrenizi sıfırlamanıza izin vermesi.

Parmak İzi

En son Android işletim sistemi olan Marshmallow’a sahipseniz satın alma, uygulamalarda oturum açma ve Android Pay için parmak izi kullanabilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirirseniz ve telefonunuz çalınırsa, hırsız cihazınız üzerinden bir şeyler satın alamaz. Bu özelliğe erişmek için “Ayarlar” uygulamasını açın. “Kişisel” in altındaki “Güvenlik” e girip parmak izi korumasını etkinleştirin.

Uygulamaya Özel Şifreler

Özel bilgileri (ör. Mobil bankacılık, doküman paylaşımı ve e-postalar) içeren uygulamalara belirli şifreler atayabilirsiniz. AppLock, uygulamalar, fotoğraflar ve videolar için şifreler oluşturabileceğiniz, Google Play Store’daki ücretsiz bir uygulamadır. Parmak izi özelliği, eski Android telefonlarda çalışmadığından, bu harika bir alternatiftir.

Apple

iPhone’umu Bul

App Store’dan indirebileceğiniz ücretsiz bir uygulamadır. Telefonunuzu kaybederseniz, başka bir cihazdan Apple ID hesabınıza giriş yapabilir ve nerede olduğunu haritadan görebilirsiniz. Telefonu yerini bulmasının yanında telefonu kilitleyebilir, hatta tamamen silebilirsiniz.

Parmak İzi

iPhone 5s veya daha yeni bir telefonunuz varsa App Store, iBook Store, iTunes Store’dan öğeler satın almak ve Apple Pay’ı kullanmak için Touch ID kullanabilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirirseniz ve telefonunuz çalınırsa, hırsız cihazınızdan bir şeyler satın alamaz. Bu özelliğe erişmek için “Ayarlar” uygulamasını açın. “Touch ID ve Parola” ya girip şifre belirledikten sonra adımları takip ederek parmak izinizi iPhone’a tanıtın.

Apple Kimliğinizi Güvenli Hale Getirin

Bu hesap, iletişim ve ödeme bilgileri de dahil olmak üzere, kullandığınız Apple hizmetlerine erişmek için kullanılan tüm önemli bilgileri barındırır. Zor bir şifre oluşturun ve sık sık değiştirin. Hesaba girmeden önce tamamlamanız gereken iki adımın olması için iki aşamalı doğrulamayı kullanabilirsiniz. Bu özelliği açmak için, Apple ID hesabınızda oturum açın (Safari’de) ve sayfanın güvenlik bölümünde iki aşamalı doğrulama altında “Başlayın” ı seçin.

Ayrıca, güvenlik sorularınızın cevaplarını tahmin etmesi zor şeyler seçin. Burda önemli olan şey belirlediğiniz soru ve cevapları unutmamak ve iki aşamalı doğrulamada sorun yaşamamak. Çünkü iki aşamalı doğrulama ayarladığınızda eğer iPhone’u sıfırlar yada restore ederseniz aktivasyon ekranına doğrulama kodu maalesef gelmeyebiliyor. Ayrıca soruların cevaplarını unutursanız yine iPhone’u etkinleştirmede sorun yaşarsınız.

Çalınan bir telefonu Android Cihaz Yöneticisi’ni ve iPhone’umu Bul’u kullanarak yerini tespit ettikten sonra kendi imkanlarınızla hırsızdan almaya çalışmayın. Mutlaka polis ile irtibata geçin. Çünkü bir genç çalıntı telefonunu bulabildi, ancak hırsızı yakalamaya çalıştığında vuruldu.

Mümkünse telefonunuzun yerini Android Cihaz Yöneticisi’ni ve iPhone’umu Bul ile ararken yanınızda polis olsun. Çünkü hırsız aradığınızı farkederse konumunu değiştirebilir. Bu sebeple profesyonel bir destek almak gerekir. Lütfen cihazınızı alıp suçluyu tutabilmeleri için polise başvurun.

Ayrıca, akıllı telefonunuzda en son yazılım güncelleştirmesinin olduğundan emin olun. Bu güncellemeler telefonunuzun güvenliğini arttıracaktır.

teknik destek