İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

App Store, Google Play Store’u Elde Ettiği Gelir ile Katlamaya Devam Ediyor

Uygulama analiz şirketi App Annie, bugün, 2016 yılına kadar ve 2016 yılı da dahil olmak üzere uygulama endüstrisine geriye dönük olarak bakan en yeni raporunu paylaştı. Rapor, hem Android hem de iOS genelindeki uygulama indirme sayısının yıl boyunca 90 milyarı aştığını ve 2015 yılına kıyasla indirme sayısının 13 milyar arttığını gösteriyor.

teknik destek

App Annie, iOS App Store ve Google Play Store için ayrılmış veriler sunmuyor olsa da, 2016’da Apple’ın uygulama mağazasının, 2015’ten daha fazla uygulama indirme başarısı gösterdiği anlaşılabiliyor. Bununla birlikte Google Play Store, yıllık büyümede, toplamda %15’lik bir artış göstermiş.

Ayrıca, kullanıcıların uygulamalarda geçirdikleri zaman, 2015 yılına göre 2016’da %25 oranında arttı. Uygulamalarda geçirilen zamanda, en büyük büyümeyi gösteren sektör ise alışveriş sektörü oldu. App Annie’nin verileri, alışveriş uygulamalarındaki geçirilen zamanın yıllık bazda %30 arttığını gösteriyor. Halbuki önceleri, kullanıcılar, mesajlaşma ve sosyal medya uygulamalarında daha fazla zaman geçiriyorlardı.

screen-shot-2017-01-17-at-6-17-01-pm

Yayıncılara ödenen gelir, 2016 yılına kadar yükseliş göstermiş durumda ve geçen yıl önceki yıllara göre %40 oranında artış göstermiş. Google Play Store’un ortak trend konumunda olmasından dolayı, App Store’a göre daha fazla uygulama indirme başarısını gösteriyor olsa da iOS App Store’un geliştiricilere daha yüksek bir gelir bıraktığını belirtelim. Elbetteki bu App Store’un Google Play Store’a göre daha yüksek gelir elde ettiğinin göstergesi.

Google Play Store ve App Store’da, dünya çapındaki uygulama geliri 35 milyar dolara ulaştı ancak yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi, App Store bu gelirin büyük çoğunluğunu elinde tutuyor. iOS App Store geliri, 2016 yılında, Play Store’dan daha hızlı bir oranda artış göstermiş ve Play Store’a kıyasla gelir neredeyse %50 artış göstermiş.

screen-shot-2017-01-17-at-6-17-30-pm

Yine, Çin, uygulama geliri için büyük bir büyüme alanı konumunda. 2016 yılının 4. çeyreğinde, sadece Çin App Store, 2 milyar dolardan daha fazla gelir sağlamış. Aynı zamanda Çin App Store, bu yılki uygulama indirme artışının %80’ini oluşturuyor.

teknik destek