İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

App Store İade Politikası Apple’ın Başını Ağrıtıyor

App Store’daki iade politikası Apple’ın başını ağrıtıyor çünkü geliştiriciler para kaybediyorlar. Çoğu kullanıcının Apple’ın bu iade politikasını artniyetli olarak kullandığı ve bunun geliştiriciler için büyük bir boşluk olduğu belirtiliyor.

teknik destek

Bu durumla ilgili pek çok acı örnekte mevcut. Flint isimli bir oyunun geliştiricisi geri ödeme yapılan kullanıcı sayısının 300’ü bulduğunu belirtiyor. Doğal olarak bu doğrudan geliştiriciyi etkiliyor. Geliştiricinin etkinlenmesi ise Apple’ın başını ağrıtıyor diyebiliriz. Mesela Apple hisselerinin düşmesinin en önemli nedenlerinden birisi olarak bu görülüyor.

Aslında Apple’ın App Store iade politikası oldukça kullanıcı dostu. Yanlışlıkla satın alım yapmanız durumunda oldukça basit bir şekilde, Apple Destek’e başvurarak iade işlemlerini başlatabiliyor ve kısa sürede olumlu olarak işlemi noktalayabiliyorsunuz. Elbetteki bunun artniyetli kullanılması durumları da oldukça kolay. Apple genelde müşterilerin ilk, ikinci gibi taleplerini sıcak karşılıyor ve iade taleplerini onaylıyor.

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcının bu kullanıcı dostu uygulamayı artniyetli kullanması  durumu elbetteki geliştiricileri korkuyor ki bundan muzdarip olan hatrı sayılır bir geliştirici kitlesi olduğu açık. Durumun bu denli ciddileşmesi ise işleri yakın zamanda değiştirebilir. Apple, uygulama mağazası App Store’un bu politikasını az biraz kullanıcı dostu yapıdan çıkartabilir.

teknik destek