Apple 2007 Yılından Bu Yana Sadece ABD’de 2 Milyondan Fazla İstihdam Yarattı

apple-austin-campus

New York Times haftasonu bir makale yayınladı ve makalede Apple’ın ABD ekonomisine katkıları kaleme alındı. Apple’ın Teksas Austin’de yer alan kampüsünde 6.000’den fazla çalışanın olduğu belirtiliyor. Şirketin son yedi yılda sadece Teksas Austin’deki kampüsünde 2.100’den fazla personel yetiştirdiği belirtiliyor.

teknik destek

Austin’de çalışanların pek çok farklı görevi mevcut. Kimi çalışan iTunes ve App Store odaklı çalışırken kimi çalışan mali konularda, Apple Haritalar üzerinde görev alıyor. Apple’ın çalışanlarına karşı ise şirket oldukça cömert olduğunu söyleyebiliriz. Austin kampüsünde yer alan çağrı merkezinde çalışan maaşı yıllık 30.000 dolar. Göreve göre değişen bu maaşın 45.000 dolara kadar çıktığı belirtiliyor. Ayrıca performansa dayalı cömert Apple hisse desteğinin de söz konusu olduğunu belirtelim.

Austin personelinin üst düzey yönetim kademesinde yer alan çalışanların maaşı ise ortalama yıllık 77.000 dolar. New York Times Apple’ın yükselişinin sadece ABD ekonomisi için değil dünya ekonomisi içinde önemli olduğunu belirtiyor.

New York Times’ın bu makalesinin en önemli yönü ise yeni ABD başkanı Donald Trump’ın resmen Apple’a darbe vuracak bir atılım peşinde olmasına karşı olması. Trump Apple’ın üretim merkezinin Çin değil ABD olacağını vaadetmişti. Elbette bu basit bir vaat değildi. Doğrudan Apple’ın maliyetlerini arttıracak bir vaatti. Bakalım konuyla ilgili gelecekte neler göreceğiz.

müşteri hizmetleri