İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, ABD’nin Yaptırımları Nedeniyle App Store’dan İranlı Geliştiricilerin Uygulamalarını Kaldırıyor

Apple, İranlı geliştiricilerin İran’daki kullanıcılar için geliştirdiği uygulamaları “agresif” olarak değerlendirerek uygulama mağazasından kaldırdığı ve The New York Times göre, şirket, ABD’nin İran’a olan yaptırımlarına uymak için çaba gösteriyor.

teknik destek

Apple, İran’da ürünlerinin satışını yapmıyor ama ayrı olarak İran için App Store faaliyet gösteriyor. Çünkü ülkede Dubai ve Hong Kong gibi yerlerden kaçak yollarla getirilen milyonlarca iPhone var. İranlı uygulama geliştiricileri, ülkelerindeki bu kullanıcılar için şimdiye dek binlerce uygulama geliştirdi ve uygulamalarını sadece İran için değil İran’ın dışındaki diğer ülkelerdeki App Store’da kullanıma sundular.

The New York Times, Perşembe günü Apple’ın İran’da popüler olan Uber benzeri bir Snapp’i uygulamasını kaldırdığını duyurdu. Alışveriş ve diğer kategorilerdeki birçok uygulama da son birkaç haftadır App Store’dan kaldırılmış durumda.

Apple, yasaktan etkilenen İranlı geliştiricilere ise şu şekilde bir mesaj gönderdi:

“ABD’nin yaptırım yönetmelikleri uyarınca, App Store, ABD’nin ambargo uyguladığı ülkelerde geliştiricilerin uygulamalarını listeleyemez veya bu ülkelerdeki geliştiricilerle iş yapamaz.”

Bir Apple sözcüsü, İranlı geliştiricilerinin aldığı mesajı doğruladı ancak konuyla ilgili daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Aslında Apple, Ocak ayında bu yana İran’da geliştirilen iOS uygulamalarını App Store’dan kaldırmaya başladı ve Şubat ayında İranlı geliştiricilere, İran para biriminin ABD’ye girmesini engellemek için uygulamalarındaki ödeme seçeneklerini kaldırması söylendi. Ancak bu engele rağmen, İranlı geliştiricilerin giderek artan uygulamaları ve Başkan Trump’ın bu ayın başlarında imzaladığı kanunla yeni bir yaptırım tasarısının geleceği yönündeki öngörülerinden dolayı Apple baskınısı son zamanlarda daha da artırdı.

teknik destek