Şimdi yükleniyor

Apple, GetConnect uygulamasını App Store’dan Kaldırdı

getcontact

Apple, GetConnect uygulamasını App Store’dan Kaldırdı

Son Güncelleme tarihi 29 Mart 2018 by Harun Ünal

Başka kişilerin telefonlarında hangi isimle kayıtlı olduğunuzu öğrenmenizi sağlayan GetContact uygulaması şuan için sosyal medyanın zirvesinde oturmuş ve milyonlarca kullanıcının kullandığı ana uygulama olmuş durumda. Beraberinde ise kişisel veri kullanımına dair bazı sakıncalı durumları getiren uygulama App Store‘dan kısa süre önce kaldırıldı.

teknik destek

Beni Rehbere Ne Diye Kaydetmişler?” sorusunun cevabını merak eden kişiler için iki Türk yazılımcı tarafından geliştirilen Teknasyon isimli şirketin desteğiyle GetConnect, ilk olarak sizden rehberinizi paylaşmanızı istemekte. Kullanıcıların bu bakımdan tüm rehberini kopyalayan uygulama daha sonra sizi ne diye kaydetmişler gösteriyor.

getcontact-appstore Apple, GetConnect uygulamasını App Store'dan Kaldırdı

GetContact’ın istenmeyen SMS ve aramalara davet çıkaran değil, mücadele eden bir uygulama olduğunuz söyleyen Teknasyon’un kurucularından Burak Sağlık, “Son birkaç gün içinde haberlerde iddia edilen veri paylaşımı ve kötüye kullanım ile ilgili doğrulayıcı nitelikte herhangi bir kanıt yer almamıştır. Bu tür asılsız haberleri gördükçe üzülüyor ve şaşkınlık içerisinde takip etmek zorunda kalıyoruz. Bu haberler nedeniyle bazı kullanıcılarımız, istediğimiz bazı izinler için endişe duyuyor. Bu endişeleri gidermek için www.getcontact.com web adresimizde bir bülten yayınladık” şeklinde konuşmuştu.

Tüm bu açıklamalardan sonra Apple, GetConnect uygulamasını kısa süre önce App Store’dan kaldırdı. Kullanıcı veri ihlali yapan uygulama bu gibi uygulamalara iOS iletim sisteminde izin vermemeye devam ediyor.

teknik destek