Apple, App Store’un Yeni Logosu Yüzünden Davalık Oldu!

App Store Logosu ve KON Markası

Apple, iOS 11’in bir parçası olarak App Store’un logosunu yenilemişti. App Store’un eski logosundaki “A” harfi bir kalem, bir fırça ve bir cetvelden oluşuyordu. Apple, yeni App Store’un “A” harfini daha basit bir şekilde oluşturmayı tercih etmiş ve bunun için üç adet çubuk kullanmıştı.

teknik destek

Sonuç olarak Apple, yeni App Store logosunun KON adında bir Çinli giyim markası tarafından kullanılan logoya benzer olduğu gerekçesiyle davalık oldu. KON şirketi Apple’ın logosunu izinsiz kullandığı gerekçesi ile şirkete dava açtı.

KON, Apple’ın yeni logosunun telif hakları ihlali olduğuna inanıyor. KON, Apple’ın App Store’un logosunun şirketinin logosuna benzer olduğunu iddia ediyor ve kendi logolarını 2009’dan beri kullandıklarını söylüyor. Şirketin logosu, ölüm gücünü simgeleyen üç iskelet kemiğinden oluştuğu belirtiliyor.

Apple KON Markası

KON, Apple’ın logosunu kullanmasından dolayı özür dilemesini, yeni App Store logosunun yer aldığı cihazların satışını durdurmasını ve ekonomik kayıptan dolayı kendisine tazminat ödemesini talep ediyor.

Pekin Halk Mahkemesi, KON’un Apple’a karşı açmış olduğu davayı kabul etti ve önümüzdeki birkaç hafta içerisinde kararın verilmesi bekleniyor.

Apple, benzer bir şekilde, 2016’da Çinli deri üreticisi Xintong Tiandi Technology tarafından kullanılan “IPHONE” ticari markasından dolayı şirkete dava açmış ve davayı kaybetmişti. Apple, Xintong Tiandi’nin iPhone adını kullanmasını önlemek için şirkete dava açmıştı ancak Çin mahkemesi Apple’ın aleyhinde karar vermişti.

müşteri hizmetleri