İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple AR Gözlüğüne Samsung’dan Çelme

Teknoloji devi Apple’ın bir süredir üzerinde çalıştığı arttırılmış gerçeklik teknolojisine sahip AR gözlüğüne rakip olarak Samsung yeni bir donanım geliştirmeye başladı. 

teknik destek

Apple’ın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ve kısa bir süre içerisinde tanıtılması beklenen Apple Gözlük daha tanıtılmadan iki güçlü rakip kazanıyor. Gelen iddialara göre Samsung ve Microsoft tıpkı Apple’ın Apple Gözlük ürünü gibi yeni bir ürün geliştiriyor. 

Samsung Ve Microsoft Kendi Arttırılmış Gerçeklik Gözlüklerini Üretiyor!

Pek çok şirketin üzerinde çalıştığı teknoloji olan AR (arttırılmış gerçeklik) ve VR (sanal gerçeklik) teknolojileri konusunda yeni çalışmalar yürütülmeye devam ediyor. VR yani sanal gerçeklik tarafından Facebook’un sahip olduğu Oculus ve HTC tarafından üretilen ürünler kullanıcılar tarafından çok sevilirken AR tarafında ise ciddi ürünler karşımıza çıkmıyor. AR yani arttırılmış gerçeklik teknolojisini önemseyen ve iOS 11 ile birlikte destek sunmaya başlayan Apple AR teknoloji başlığı üzerinde çalışmaya başladığı iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü. Kablosuz bir AR başlığı geliştiren Apple’ın çalışmalarını yakından takip eden Samsung ve Microsoft kendi AR başlıklarını geliştirmeye başladılar. Tıpkı Apple’ın üreteceği AR başlığı gibi Samsung ve Microsoft’un da geliştirdiği AR başlıklar kablosuz özelliğe sahip olacak. 

Kablosuz arttırılmış gerçeklik başlığını 2020 yılında tanıtmayı planlayan Apple karşısında Samsung ve Microsoft kendi AR başlıklarını IFA Fuarı kapsamında tanıtmayı planlıyor. Apple’ın arttırılmış gerçeklik gözlüğü hakkında detaylı bilgiler bulunmazken Samsung’un kablosuz arttırılmış gerçeklik gözlüğünde kendi sensörlerini ve OLED ekran panellerini kullanması bekleniyor. Samsung’un bu hamlesinin Apple’ı zor duruma sokacağı da gelen söylentiler arasında. 

Apple’ın AR bağlığının T288 kod adına sahip olduğu belirtilirken bu gözlüğün iki adet 8K çözünürlüğe sahip ekranla gelmesi bekleniyor. Bilgisayar ya da telefondan bağımsız olarak çalışabilecek olan bu gözlük kablosuz olarak çalışacak. Kullanıcıları kablolardan kurtaracak olan yeni bir kablosuz teknoloji olan “60GHz WiGig (Kısa mesafede yüksek hız)” kablosuz teknolojiye sahip olcak olan Apple Gözlük, 5 nm teknolojisiyle üretilecek olan Apple işlemcisinden güç alacak. 

Apple’ın Arttırılmış Gerçeklik Başlığı 8K Çözünürlüğe Sahip Olacak

Bünyesinde bulunan kamera ile ortam algılayacak olan Apple Gözlük, arttırılmış gerçeklik alanında en yüksek donanım özelliklere sahip ürünlerden birisi olacak. 2020 yılında tanıtılması beklenen Apple Gözlük, rOS adında özel bir işletim sistemiyle çalışacak.  

müşteri hizmetleri