Şimdi yükleniyor

Apple, iPhone 8 için 160 Milyon OLED Ekran Panelini Samsung’dan Tedarik Edecek!

iPhone-8

Apple, iPhone 8 için 160 Milyon OLED Ekran Panelini Samsung’dan Tedarik Edecek!

Son Güncelleme tarihi 13 Şubat 2017 by Müşteri hizmetleri

Koreli kaynaklara göre, Samsung yeni nesil iPhone modeli için 160 milyon OLED ekran panelini üretmek için Apple ile bir anlaşma imzaladı. iPhone 8, büyük olasılıkla sonbaharda OLED ekranı ile gelecek ve Apple’ın yeni amiral gemisi için alabileceği tüm ekran panellerine ihtiyacı var.

teknik destek

iPhone 8’in, cam kaplama gövde tasarımıyla, 5.2-5.8 inç arasında bir OLED ekranıyla ve kablosuz şarj özelliğiyle iPhone 7/7s’den ayrılacak, üst segment premium bir telefon olması bekleniyor. Söylentilere göre, iPhone 8’in ekranına bir şekilde entegre edilmiş Touch ID’li ana ekran düğmesine yer alacak ve ön tarafta neredeyse çerçeve olmayacak. Özellikle yan çerçevelerin tümüyle kaldırılması bekleniyor.

2016’da Apple ve Samsung, 100 milyon ünite ekran panelinin tedariği için anlaşmaya varmıştı. Bu son habere göre, Apple imalat anlaşmasını genişletti ve şimdi Samsung’tan 160 milyon ekran paneli temin edecek. Teslimatın ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili bir zaman dilimi ne yazık ki haberde belirtilmiyor.

Apple’ın sonbaharda, iPhone’un her zamanki yıllık yenileme döngüsünde, iPhone 8’i (veya iPhone X) tanıtmasına artık kesin gözüyle bakılıyor. Bununla birlikte en yeni nesil iPhone modeli için beklentiler, şimdiye kadar yeni bir iPhone’dan beklenenlere göre en yüksek seviyede.

Telefonun ön tarafında hiçbir çerçevenin bulunmayacağı varsayımıyla, Touch ID’li ana ekran düğmesinin ekrana entegre edilmesi bekleniyor. Apple’ın 2017 yılındaki telefonlarıyla ilgili diğer ayrıntıları için ise belirsizlik devam ediyor. Mesela çoğu raporda iPhone 8’in ön tarafında hiçbir şekilde çerçevenin yer almayacağı belirtiliyor ama ön taraftaki hoparlörün nereye konulacağı belirsiz. Daha elle tutulur bilgiler içeren raporlarda ise, iPhone 8’in üst ve alt çerçevelerinin yerlerini koruyacakları, yan çerçevelerin ise komple kaldırılacakları belirtiliyor.

Diğer söylentilere göre ise ekranın kavisli yani Galaxy S7 Edge’nin ekranı gibi olması yönünde. OLED iPhone 8’le birlikte iki yenilenmiş iPhone modelinin, iPhone 7s ve 7s Plus’ı tanıtması malumunuz. Bu modellerde LCD ekranın kullanılmaya devam edeceği ve belkide kablosuz şarj özelliğinin bu modellerde de yer alacağı söyleniyor. Genel olarak ise cihazların iPhone 7 ve 7 Plus’a benzer olacağını söyleyelim.

Amiral gemisi OLED ekranlı iPhone 8’in fiyatının ABD’de 1.000 doları aşması söz konusuyken zaten Apple’ın daha uygun fiyatlı modellerini sunması mantıklı duruyor.

Şu anda Apple, Apple Watch ve MacBook Pro’nun Touch Bar’ı için OLED ekranlar kullanıyor ve gelecekte OLED ekranların Apple ürünleri için daha da yaygınlaşacağı görülüyor. Şirketin OLED ekran konusundaki en büyük tedarikçisi ise şimdilik Samsung. Gelecekte LG Display’in de tedarik zincirine katılması ve böylece tedarik zincirinin çeşitlendirilmesi bekleniyor.

teknik destek