İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Avrupa Komisyonu’na Dava Açmaya Hazırlanıyor

Apple, AB’nin vergi otoriterlerinin ve vergi uzmanlarının kendilerine verilen 14.5 milyar dolar vergi cezasını kasıtlı olduğunu iddia ederek, kendisini savunmak için bu hafta AB’nin vergilendirme kararı aleyhinde temyiz davası açacak.

teknik destek

Apple’a verilen bu rekor cezanın nedeni ise Avrupa Komisyonu’nun yaptığı bir soruşturma ile ortaya çıktı. Apple’ın İrlanda’da yaptığı yatırımlarla ve özel vergilendirmelerden yararlanarak, daha az vergi ödediği ortaya çıktı.

Bu kararın ardından Apple’ın CEO’su Tim Cook, “konu tümüyle siyasi bir saçmalık” diyerek 14.5 milyar dolarlık cezayı reddetmişti.

Apple, şimdi Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesinde, AB aleyhinde itirazda bulunacak. Genel Sekreter Bruce Sewell’e göre, Avrupa Komisyonu Apple’ı böylesine muazzam bir vergi cezası ile gerçek anlamda cezalandırmalıydı çünkü şirketin artniyetli ve kasıtlı olarak elde ettiği gelirler bunu gerektiriyordu.

Ayrıca Apple gibi İrlanda hükümeti de, çekici vergi uygulamaları nedeniyle ülkeye gelen diğer çok uluslu şirketleri korumak amacıyla Avrupa Komisyonu’nun vergi talebine karşı da temyize gitmeye hazırlanıyor.

Muhtemelen tüm bunlar karşısında Apple’a karşı çıkartılan 14.5 milyar dolarlık cezada indirime gidilecek ama ceza düşürülmeyecektir. Her yönü ile Avrupa Komisyonu’nun kararının Apple’ın nefretini çektiği açık.

müşteri hizmetleri