İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Bu Yıl iOS’tan Toplamda 1 Trilyon Dolar Gelir Elde Edecek!

Geçen sene bazı analistler, Alphabet ya da Amazon’un Apple’ı yenerek, ilk bir trilyon dolarlık gelir elde eden şirketler olabileceğini iddia ettiler. Asymco’dan Horace Dediu, bugün bir rapor yayınladı ve Apple’ın iOS ile gelir açısından 1 trilyon dolar rakamını aşacağını ve böylesi iddialı bir başarıyı elde edeceğini raporunda belirtiyor.

teknik destek

Her şeyden önce Dediu, iPhone’un ilk 10 yılda en az 1.2 milyar adet satıldığını ve “tüm zamanların en başarılı ürünü” haline geldiğini söylüyor ve ekliyor, 2018 yılının sonunda toplam iPhone satışlarının 2 milyar adeti aşacak. Ayrıca raporda, iPad, iPod touch, Apple TV ve Apple gibi diğer kategorilerin iOS imparatorluğunu yükselttiğini, bu yıl 1.75 milyar iPhone satışının görülebileceğini iddia ediyor.

Dediu, mevcut tahminlerin geçerli olması halinde, iOS ürün satışlarından elde edilen gelirin bu yılın ortasında 980 milyar dolara ulaşacağını açıkladı. Bununla birlikte, donanım ve iOS’dan elde edilen gelirler Apple’ın banka hesabına düşen tek gelir kaynakları değiller. Donanım satışlarına ek olarak Apple, hizmetler, abonelikler ve medya gibi şeyler de dahil olmak üzere hizmet sektöründen satışlar açısından 100 milyar dolardan fazla getiri sağlayacak. Böylece, Apple bu yıl 1 trilyon dolar gelir elde etme başarısını aşacak.

Dediu’nun araştırmasından bir diğer önemli istatistik ise yılda 48 milyar olan iPhone oturum açılımının bu yıl yaklaşık 17.5 trilyon olması. Bu, her biri günde ortalama 80 kez kilidi açılmış 600 milyon aktif cihaz bulunduğu varsayılarak ortaya çıkartılıyor.

Analist, Apple’ın, bu yıl 1 trilyon dolarlık gelir başarısına ulaşacağından hatta bunu aşacağından emin. Öyle ki Apple yatırımcıları da bunun gerçekleşmesi için Apple’a baskı yapıyorlar ve şirketin ek olarak özel bir ürününe ihtiyacı olacağını öngörüyorlar. Bazıları bunun Apple’ın otomobil projesi Project Titan ile gerçekleşeceğini düşünüyor.

Yine de, iOS’tan gelen gelir açısından 1 trilyon dolarlık bir başarıyı geçmek Apple için büyük bir iş olacak ve diğer önemli başarıların yanına bir yenisi eklenmiş olacak. Örneğin geçen yıl, Apple, iOS cihazları, Mac ve Apple TV de dahil olmak üzere toplam 1 milyar aktif cihaza sahip olduğuna dikkat çekerek, 1 milyar iPhone kilometre taşını şirket değerine kattı.

Başarı, iPhone’un 10. yıldönümü ile aynı yılda gerçekleşiyor ve şirket, 1 trilyon dolarlık gelir başarısını pazarlama ve pek çok yeni ürün tanıtım lansmanlarında üstünlüğünü göstermek için kesinlikle kullanacaktır.

teknik destek