Apple, Çin’deki iCloud Verilerini Çinli Bir Şirkete Devretmeye Hazırlanıyor!

Apple iCloud Çin

Apple, dün yaptığı açıklama ile Anakara Çin’deki iCloud verilerini Çinli bir şirkete devredeceğini duyurdu. Bu duyuru büyük tartışmalara neden oldu.

teknik destek

Apple, dün, 28 Şubat’ta iCloud sunucularında saklanan tüm verilerin Apple ve Çinli firmaların erişebileceği maddesi başta olmak üzere yeni hizmet şartlarının ve koşullarının incelemesi konusunda müşterilerine bildirimde bulundu. GCBD tarafından 28 Şubat’ta işletilmeye başlanacak olan iCloud’u kullanmak istemeyen Anakara Çin’de yaşayan müşterilere hesaplarını iptal etme seçeneği de sunuldu.

https://twitter.com/thisboyuan/status/951287602824400896

Guizhou-Cloud Big Data (GCBD) tarafından Apple’dan devralınacak verilerde, Apple’ın ABD’de açılan ve ABD doları karşılığında veya ABD merkezli App Store hesaplarına bağlı olan iCloud hesaplarının da yer aldığı ortaya çıktı.

Apple’dan konuyla ilgili daha fazla detay talep edilmesi üzerine şirket, iCloud hesaplarının kayıtlı olduğu veya fatura edildiği yere göre değil kullanıcının cihazının ayarlarına dayalı olarak iCloud hesaplarının taşındığını açıklayan şartları ve koşulları web sitesine ekledi.

Bu, binlerce kullanıcının geçici olarak Çin’de yaşaması durumunda, iCloud verilerinin Çin’in güneyindeki Guizhou eyalet yönetimine ait olan GCBD’nin kontrolü altındaki sunuculara taşınacağı ihtimali ortaya çıkarıyor ve böylesi bir uygulama pek çok kullanıcıyı tedirgin etmeye yetti.

Kullanıcılara göre, Çin’de uygulanması planlanan bu yeni politika etik değil ve zaten pek çok kullanıcının sistemden çıktığı bildiriliyor. Çin’deki birçok kullanıcının iPhone ve iCloud ayarlarını ABD’ye göre ayarladığı ve böylece verilerinin ABD’de tutulmasını sağlamayı hedefledikleri ifade ediliyor.

Apple’ın ülkelere göre yerel yasalara ve yönetmenliklere uymaya çalışmak için böyle bir adım atmış olması akıllara her ülkeye göre böyle bir uygulamanın gelecekte uygulanabileceğini getiriyor. Bu da uzmanlar tarafından ürkütücü olarak değerlendiriliyor. Uzmanlara göre, ülke yetkililerinin şifrelenmiş iCloud verilerine erişim için Apple’dan bir arka kapı istenmesi durumunda olacakları hayal bile etmek mümkün değil.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.