İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Eski Apple Değil mi? 13 Yıl Sonra İlk Kez Kaybeden Apple’ın İçinde Bulunduğu Durum Ne Anlama Geliyor?

13 yıl sonra ilk kez gelir kaybı yaşayan Apple eleştirilerin ve bir bakıma iftiraların eşiğinde denilebilir. Sebebi sadece gelir kaybı yaşaması değil elbetteki girişimleri de tüm bunlar için birer etken. Peki gerçekten bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu? Gelin cevabını birlikte bulalım.

Öncelikle Apple’ın iPhone 6s ve 6s Plus’tan sonra resmi olarak gerçekleştirdiği atılımlara bakalım. Kolayca taşınabilen, Apple’ın söylemi ile “Canavar. Bilgisayar.” 12.9 inç ve 9.7 inç iPad Pro tanıtıldı. Yeni 12.9 inç iPad Pro modellerinin beklenen ilgiyi görmediği bir gerçek ki Apple Mart ayında düzenlediği özel etkinlikle hemen 9.7 inç iPad Pro’yu tanıttı ve belkide “iPad Air” serisini de bitirmiş oldu.

Elbetteki Apple’ın atılımları bunlarla sınırlı kalmadı. Her şeyi ile yenilenen, efsanevi tasarımı ile iPhone 5s/5, iPhone SE olarak önümüze çıktı ve Apple doğrudan 4 inç akıllı telefon kullanıcılarını hedefleyen bir adım atmış oldu. Sadece 5 günde Çin’de 3.4 milyon ön sipariş alan ve son rakamlara göre 5 milyonu aşkın satış başarısı yakalayan Apple rakamlarla hemen hemen hedeflediğini bulmuş olsada gelir yönünden hedeflediğini elde edemedi. Çünkü iPhone SE’nin Apple’a bir amiral gemisi kadar getirisi yok.

Burada da beklediğini bulamayan Apple’ın servis noktasında da büyük başarıları söz konusuydu. Sadece 7-8 ayda 13 milyon abone sayısına ulaşan Apple Music kısa sürede 30 milyon abonesi olduğu belirtilen Spotify’a yaklaştı.

iPhone 6s ve 6s Plus’la birlikte gelen Apple Watch’la akıllı saat pazarını domine eden Apple rakiplerine göre çok sonralardan bu pazara adım atmış olsada ön sıralara yerleşti ve Apple Watch’la satış rekorları kırmayı başardı. Buraya kadar her şeyin Apple’ın hiçbir girişiminin başarısız olmadığını gösterdiği net. Ve bu noktada Apple için hayal kırıklığının açıkça iPhone 6s ve 6s Plus olduğunu söyleyebiliriz.

Kamera iyileştirmeleri, 3D Touch, Live Photos, 2 GB RAM ve her yeni iPhone modelinde olduğu gibi işlemci, grafik işlemcisi yükseltmeleri dışında kullanıcılarına gerçek anlamda farklılık sunamayan Apple’ın başarısızlığının en büyük sebebi evet kesinlikle ne iPad modelleri ne Apple Watch’u ne de servisleri. Direk başarısızlığı getiren son iPhone modelleri! Her zaman olduğu gibi ilk 4-5 aylık süreçte yoğun ilgi görülmüş olsada uzun vadede beklenen ilgi iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’la yakalanamadı.

Burada ise Apple’ın aslında izlediği hatalı politika söz konusu. Artık “S” serileri ile sadece donanımsal ve birkaç yazılımsal yükseltme yapmak kullanıcıları tatmin etmiyor. Aslında bunun tam tersi iPhone 5s ve iPhone 4s’le görülmüştü ama oldukça tatmin edici yönleri ile bu cihazların ön plana çıktılarını belirtelim.

Uzmanlar ve Apple cephesinde iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’la beklenilen ivmenin yeniden kazanılması söz konusu ki bu evet tümüyle yeni bir tasarım formu, donanımı ve diğer yükseltmeleri ile gelecek olan yeni iPhone modelleri ile mümkün olacaktır. Tim Cook’un bir televizyon programında yaptığı iPhone 7 ve 7 Plus değerlendirmeleri de bunu gösteriyor. Ancak bir sonraki iPhone modelleri olacak olan iPhone 7s ve 7s Plus’la tıpkı 6s ve 6s Plus’taki gibi bir politika izlenirse yine şu anki duruma benzer sonuçlarla karşılaşılabilir.

Apple özellikle iPhone için hazırladığı reklam birbirinden ilgi çekici reklamlarla ilgiyi kaçırmama peşinde. Apple Watch gibi cihazlarında yaptığı indirimlerle de beklediğini bulmaya çalışıyor ancak muhtemelen Temmuz ayında düzenlenecek özel bir konferansta açıklanacak olan üçüncü çeyrek mali sonuçlarında da gelir halen düşüş eğiliminde olabilir. Ancak dördüncü çeyrekten itibaren, yani iPhone 7 ve 7 Plus’ın tanıtılmasının ardından kesinlikle Apple yine eski formunu yaklayacaktır.

Özetle Apple yatırımcılardan milyarder Carl Icahn’ın da hisselerini satması ve ikinci çeyrek sonuçlarındaki gelir düşüşü tedirginliği etkileyen baş etmenler arasında ve Apple’ın hisse fiyatlarını doğrudan etkilemiş durumda. Ancak abartıldığı kadar bir durum yok ve her şirketin inişli çıkışları dönemleri olmuştur. Apple’da şu an için bu inişli çıkışlı dönemde ancak sonbaharda tekrar beklediğini bulacaktır ve Apple eski Apple değil gibi söylentilerin hepsi toz olup uçacaktır.