iOS 10.3 ile Gelecek Olan Apple File System (APFS) Nedir, Ne Değildir?

Apple File System (APFS)

Kısa bir süre önce, iOS 10.3 beta ile piyasaya sürülen Apple File System (APFS) çok yakında otuz yaşında olan Apple cihazlarının sahip olduğu mevcut dosya sisteminin yerini alacak. Bu, Apple Watch, iPhone, iPad, Mac ve Apple TV’nizin HFS sisteminden yükseltileceği anlamına geliyor.

teknik destek <

Günümüzün depolama teknolojileri için yeni optimizasyonu beraberinde getiren, birincil bir özellik olarak dahili şifrelemeye sahip olan Apple File System, bu yıl yayınlanmasıyla kullanıcılara bir takım yeni avantajlar getirecek. Bu değişikliklerin neler olduğunu ve APFS’den neler bekleyebileceğinizden bu yazımızda bahsetmeye çalışacağız.

Apple File System (APFS) Nedir?

Apple File System veya APFS, Apple’ın yeni dosya sistemidir ve şu andaki otuz yaşındaki HFS dosya sisteminin yerini almak için tasarlanmıştır. HFS başlangıçta, flash sürücüleri ve SSD’ler gibi depolama teknolojisi tüketici teknolojisinde bir norm değildi. Apple daha akıllı ve daha gelişmiş bir dosya sisteminin oluşturulmasının gerektiğine ve APFS’nin 2017’de iOS, macOS, tvOS ve watchOS’ta yeni varsayılan dosya sistemi olacağına inanıyor.

APFS’nin Depolama Alanı Kullanımı

APFS farkı her günkü kullanıcı için nominal görünse de, APFS’in kullanıcı deneyimini değiştireceği birkaç alan vardır. Daha bariz olan değişikliklerden biri, cihazlarınızdaki depolama kapasitesinin hesaplanma şeklinde olacaktır. Mesela APFS ile iPhone’unuzun aniden daha fazla veri depolayabileceğini görebilirsiniz. iOS 10.3 beta 1’i yükleyen geliştiriciler, iPhone’un listelenen kapasitesinin ve kullanılabilirliğinin az da olsa değiştiğini fark ettiler. Görünüşte cihazlarında daha fazla kullanılabilir alan oluşmuşken, kapasitede marjinal bir miktarda artış olduğu farkediliyor. Bu, yeni APFS’in mevcut ve kullanılmış verileri nasıl hesapladığından kaynaklanmaktadır.

Dosyaları Daha Hızlı Kopyalama ve Taşıma

APFS’nin işlevlerinin nasıl olduğuna dair gözle görülür bir diğer değişiklik ise dosyaları hızlı bir şekilde taşıması ve kopyalamasıdır. WWDC 2016’daki sahnede yapılan bir demoda Eric Tamura, iTunes’un son sürümünü HFS’ye karşı APFS olarak biçimlendirilmiş bir flash sürücüye ne kadar çabuk kopyalayabildiğini göstermişti. Bu demoda, APFS, flash sürücüsüne dosyayı anında kopyalarken, HFS için kopyalama süreci 17 saniye boyunca devam etmişti. APFS ile dosyaları kopyalarken göze çarpan bu hız değişiklikleri elbetteki kullanılabilirliği yükseltecek.

APFS’nin Yayınlanma Tarihi

APFS için resmi bir yayınlanma tarihi henüz açıklanmadı ancak iOS 10.3 ile APFS’nin hayatımıza gireceği kesin. iOS 10.3’in yedinci beta sürümüne ulaşıldığı göz önüne alındığında, yeni dosya sistemine oldukça yakın olduğumuzu sözlememiz mümkün. Ayrıca Apple, tüm kullanıcılar için HFS’den APFS’ye kesintisiz bir yükseltme ve geçiş yapacaklarının sözünü veriyor. Bu geçiş ise oldukça basit ve hızlı olacak. iOS 10.3 ve tvOS 10.2’yi kullanan geliştiriciler bunu zaten gördüler.

APFS’yi öncelikli olarak test etmek isteyenler, en yeni iOS 10.3 beta güncellemesini yükleyerek bunu yapabilirler.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.