Apple, iCloud için Google’ın bulut servisini Çin’e taşıdığını doğruladı!

Apple, iCloud için Google’ın bulut servisini Çin’e taşıdığını doğruladı!

Apple, Çin yasalarına aykırıda bulunmamak adına, Çin’deki iCloud anahtar zincirini Çin’deki kamu şirketinde saklayacak.

teknik destek

Kısa bir süre önce, Apple iCloud Çin veri yönetimini, düzenlenen yeni kanunlara uymak adına Şubat ayının son günlerinde “Cloud Big Data Industrial Development Co.” olarak isimlendirilen Çin’deki kamu şirketine devredeceğini söyledi.

Bu bakımdan iCloud şifreleme anahtarlarının Apple‘ın yanı sıra Çin devletinin elinde de olacak olması güvenlik şüpheleri doğurmasına neden oldu. Ancak bu politika Çin dışındaki kullanıcıları alakadar etmeyecek.

Apple, iCloud için Google’ın bulut servisini Çin’e taşıdığını doğruladı!1

Anahtar Zinciri Çin’li Kullanıcıları Sadece İlgilendiriyor!

Yeni karar neticesinde Çin’deki yetkili kişiler, Apple’ın iCloud hizmetinde saklanan verilere çok daha basit bir şekilde erişim sağlayabilecek. Apple şimdiye dek ilk defa anahtarlarını Çin’de saklıyor. Apple ise bir açıklama yaparak anahtarlara erişimin sadece kendisinde olacağını ve Çin’deki yetkililerin erişim sağlaması için bir anahtarının olmadığını ifade ediyor.

Bu anahtarlar aslında önceden tüm kullanıcılar için ABD’de depolanıyordu. Ancak 28 Şubat gününden itibaren Apple’ın ülkedeki servisleri yeni şirkete taşınacak. Apple’ın açıklamasına göre yasalara uyulmasının gerektiğini ve bundan dolayı Çin kullanıcıları ve şirketlerine sağlanan hizmetlerin tamamı Çin’de depolanmalı.

Belki ileride Apple, durumu değiştirme kararı alıp verileri sadece ABD’de depolamaya devam edebilir. Ancak daha önceden de VPN engelinden dolayı Çin hükümeti birçok sorun çıkarmıştı. Genel anlamda sorunlarıyla ve engelleriyle tanınan Çin daha çok sorun çıkartacak gibi duruyor.

müşteri hizmetleri