Apple, Intel İle Yollarını Ayırabilir

img_0160

Geçen yıl iPhone 6s’te ortaya çıkan iki farklı işlemci performans farkı Apple’ın işlemci konusunda Samsung ile yollarını ayırmasına sebep olmuştu. Bu yıl da İntel için aynı durum sözkonusu olabilir.

teknik destek

Bir analistin Cuma günkü raporuna göre Intel’in kablosuz modem yongalarının performansının rakipi olan Qualcomm’un gerisinde kalması durumunda Intel’in iPhone’daki zor kazandığı yerini kaybetme ihtimali var.

Apple Intel’i, iPhone 7 modellerinin büyük bir kısmı için modem yongası tedarik etmesi için seçmişti. Geçen yılki iPhone 6s’lerin tüm modem yongalarını tedarik eden Qualcomm ise geriye kalan iPhone 7 modellerinin yongalarını üretiyor. Fakat Intel çiplerinin Qualcomm yongalarının performansının gerisinde kaldığı çeşitli raporlarla ortaya çıktı.

Bununla birlikte Apple bu ayın başlarında kendi web sitelerine yaptığı testlerde modellerin herhangi birinin kablosuz performansında belirgin bir fark olmadığını söyledi. Fakat iddialara göre Apple, Qualcomm modemlerin hızını azalttı.

Yayınlanan teknik spesifikasyonlara dayanarak, iPhone 7’de kullanılan Qualcomm X12 modeminin saniyede 600 megabit maksimum hızı var. Northland Capital Markets analisti Tom Sepenzis, Intel’in XMM 3360 modemiyle aynı zamanda iPhone 7’de de saniyede 450 megabitlik maksimum ile karşılaştırıldığını Cuma günkü bir raporda belirtti. Gelecek nesil Qualcomm QCOM 2.62 modem olan X16, saniye 1GB hıza sahipken Intel’in yeni nesil XMM 7480 modemi ise saniyede 450 megabite çıkabiliyor.

Sepenzis’e göre Apple ikinci bir kaynağı elinde tutacak olsa da, cihazlarının yarısının hızını azaltması çok uzun sürmeyecek. Eğer Intel, Qualcomm’un hızına yetişecek yongalar üretmezse Apple ile yolları ayrılabilir.

müşteri hizmetleri