Apple, iOS için Reklam Engelleme Uygulamalarını App Store’dan Uzaklaştırmaya Başladı!

iOS Reklam Engelleme

Apple, web sayfalarındaki reklamları engellemek üzere tasarlanmış bazı VPN tabanlı reklam engelleyici uygulamalarını App Store’dan uzaklaştırmaya başladı.

teknik destek <

Future Mind, başta AdBlock olmak üzere Koperski, Weblock ve Admosphere uygulamalarını geliştiren bir yazılım şirketi. Şirket tarafından, iOS için VPN tabanlı bir reklam engelleme uygulaması olan AdBlock’a verilen bir güncelleme Apple tarafından kabul edilmedi ve App Store’da kullanıma sunulmadı.

Future Mind’ın CTO’su olan Koperski, AdBlock için reddedilen güncellemenin durumunu sorgulamak için App Review Board’a başvurduktan sonra, Apple’ın artık App Store’da VPN tabanlı reklam engelleme uygulamalarına izin vermediğini ve bu teknikleri kullanan mevcut reklam engelleme uygulamalarının artık güncellemelerinin kabul edilmediğini öğrendi. Apple’a göre, Future Mind’in AdBlock uygulaması, “uygulamaların yararlı” ve “benzersiz” olması gerektiğini belirten App Store İnceleme Kılavuzu’nun 4.2. bölümünde yer alan kuralları ihlal ediyor.

Koperski, bu kararın Apple’ın reklam engelleme politikasında büyük bir değişime işaret ettiğini belirtti. Çünkü Future Mind, uygulamalarının son 5 yıldır App Store’da webde reklamları engellemek üzere yer aldığını belirtti. Apple’ın reddettiği uygulama olan AdBlock, 2014’ten beri App Store’da yer alıyor ve yerel olarak ilk defa hem kablosuz hem de cep telefonlarından reklamları engelleyebilme özelliğine sahip bir uygulamaydı.

Şu an App Store’da bulunan ve Haziran ayına kadar güncellenen onlarca benzer reklam engelleme uygulaması mevcut. Apple’ın uzun yıllar sonra neden politikasını değiştirdiği belli değil ancak Apple News ve Spin gibi pek çok uygulamarda geliştiricilerin para kazanmasının yolu reklamlardan geçiyor. Uzmanlar Apple’ın attığı bu adımın sebebi olarak da bunu gösteriyorlar.

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. Apple, web sayfalarındaki reklamları engellemek üzere tasarlanmış uygulamaları değil ,uygulama içindeki reklamları engelleyen uygulamaları yasakladı.
    Şu an Apple’ın izin verdiği uygulamalar zaten Safari’de çalışan yani web sayfalarındaki reklamları engelleyen uygulamalar.Mesela AdGuard kullanabilirsiniz ama AdGuard Pro kullanamazsınız.

Comments are closed.