Apple iPhone 7’de Intel’in Mobil Modem Çipini Kullanacak

iPhone-7-ve-iOS-10

Çip devi Intel, iPhone 7 için Apple’dan büyük bir görev üstlendi. Verilere göre Intel, iPhone 7’nin mobil modem çipinin önemli bir kısmını tedarik edecek.

teknik destek

Mevcut iPhone 6s’te Qualcomm MDM9635M LTE Cat mobil modem çipi kullanılıyor. Apple’ın Qualcomm’un yanında bazı tedarik çeşitlendirmesine gitmeyi planladığı belirtiliyor.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus‘ta, TSMC ve Samsung tarafından tedarik edilen, Apple’ın tasarladığı A9 işlemciyi kullanıyor. Apple Qualcomm’a olan bağımlılığını tamamen kesmek istemiyor olsa da iPhone 7’nin mobil modem çipinin yaklaşık %30 ile %40’ı Intel’den tedarik edileceği tahmin ediliyor.

Yatırımcılar için, bu şekilde Intel’in gelecekte %2 ile %1.5 arasında gelir artışı yakalayacağı da belirtiliyor. Qualcomm için ise 2017 yılında gelir düşüşü yaşanabileceği de gelen bilgiler arasında.

DigiTimes verilerine göre, 2015 yılında Intel’in çok fazla aktif olmadığı ama 2017’de iPhone’lar için modem çipi üretmek adına büyük girişimlerde bulunabileceği belirtiliyor. Hatta Intel’in gelecek nesil iPhone’lar için önemli bir mühendis ekibini çalıştırdığı belirtiliyor.

teknik destek