Apple, iPod Nano ve iPod Shuffle’ı Satıştan Kaldırdı!

iPod nano ve iPod shuffle

Apple dün, ilginç bir karar alarak, iPod nano’yu ve iPod shuffle’ı web sitesinden ve dünya çapındaki online mağazasından kaldırdı. Apple, 32GB ve 128GB’lık depolama kapasitesi ile güncellediği iPod touch‘ın satışına ise devam ediyor.

teknik destek

Şimdilik, iPod nano ve iPod shuffle’ı pek çok Apple Store’dan ve diğer satıcılardan satın alabilmek mümkün ancak bu durum fazla uzun sürmeyecek.

Yeni renk seçenekleri ve depolama kapasitelerinin ötesinde Apple, en son Ekim 2012’de iPod nano’yu ve Eylül 2010’da iPod shufle’ı güncellemişti. iPod touch’ı ise Temmuz 2015’te A8 çip ve 8 megapiksel iSight kamera ile güncellemişti.

Apple, Ocak 2005’de iPod shuffle’ı ve ardından Eylül 2005’te iPod nano’yu tanıtmıştı. Toplamda, iPod nano’nun yedi nesili ve iPod shuffle’ın dört nesilini gördük.

iPod satışları son birkaç yıldır düşüş göstermişti. Apple, 2014 yılının dördüncü çeyreğinde 2.6 milyon iPod sattığını duyurmuştu. O zamandan beri Apple, iPod satışlarını “Diğer Ürünler” kategorisinde sınıflandırmaya başladı. iPod satışları 2008’de 54.8 milyona ulaşmış ve 2014 yılında 14.3 milyona kadar düşmüştü. 2001’de Steve Jobs tarafından tanıtılan iPod başarısı, Apple’ın kendisini dünyanın en başarılı teknoloji şirketlerinden birisi olarak yeniden toparlamasına yardımcı olmuştu. Ancak 2007’de piyasaya sürülmesinden sonra iPod nano ve iPad shuffle pekte aranan aygıtlar olmamışlardı.

müşteri hizmetleri