İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple, Mac’lerin Pil Ömrünü Arttırmak için Önemli Bir Adım Attı!

Apple, en yeni MacBook Pro modellerinin, internette gezinme ve iTunes’den film oynatma gibi kullanımlarda, tek bir şarjla 10 saate kadar pil ömrü sunduğunu söylüyor. Ancak bu durum, kullanıcının ekran parlaklığı, hangi uygulamaların çalıştığı gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor.

teknik destek

Bu nedenle Apple, macOS menü çubuğundaki pil menüsünde, önemli miktarda enerji kullanan uygulamaları listeler. Bu özellik, kullanıcıların, yerleşik veya üçüncü taraf uygulamaların hangi oranda pil tükettiğini ve pil ömrünün izlenmesini sağlıyor.

Şimdi Apple, bir adım daha ileri gitti ve bu özelliği ekran parlaklığını da içerecek şekilde genişletti. En son yayınlanan macOS Sierra beta sürümünde, Mac ekranının parlaklığı %75’in üzerine ayarlandığında veya parlaklık ayarının 16 adımın en az 13’ünü kapsayacak şekilde ayarlama yapıldığında, “Ekran Parlaklığı” adı verilen yeni bir öğe pil menüsünde listeleniyor.

Mac-Ekran-Parlakligi

Eğer ki bu menü üzerinden Ekran Parlaklığı’na tıklanırsa, Mac’in parlaklığı %75’e düşürülüyor. Aynı şekilde, yeni bir MacBook Pro’yu macOS Sierra 10.12.3 beta 4 sürümüne güllediğimizde, ekranın parlaklığı otomatik olarak %75’e düşürüldü. Bu, Apple’ın en yeni MacBook Pro pil testleri sırasında kullandığı parlaklık düzeyiyle aynıdır.

En yeni MacBook Pro modellerinin pil ömrü, bilgisayarların 2016 Ekim ayında piyasaya sunulmasından beri tartışmalı bir konu oldu. Kullanıcıların pek çoğu, cihazlarının tek bir şarjla en fazla 3-6 saatlik bir pil ömrü sunduğunu gündeme taşıyorlar.

Apple, en yeni MacBook Pro’nun pil ömrü ile ilgili doğrudan bir açıklama yapmaktan kaçınsada, macOS Sierra 10.12.2 güncellemesi ile pil ömrü göstergesinden “kalan süre” bilgisini kaldırdı.

Consumer Reports’ta bu tartışmalara ortak olarak, başlangıçta yeni MacBook Pro’yu pil ömrü tutarsızlıkları nedeniyle önermedi. Ancak daha sonra Apple ile birlikte çalışma yaparak, önceki testi etkileyen sorunu giderdikten sonra testlerini yineleyen CR, yeni MacBook Pro’yu önerilenler listesine aldı. Apple, bu hatayı, genel kullanım için macOS 10.12.3’de düzeltti.

müşteri hizmetleri