Apple, Marka İtibarı Değerlendirme Anketinde 5. Oldu!

apple-teknik-servis

Apple, 100 tüketici markasının yer aldığı ve markaları halkın nasıl algıladığını ölçen yıllık bir ankete göre ABD’de faaliyet gösteren beşinci en büyük şirket oldu. Anket, ABD’de 30.000 üzerinde yetişkinin çevrimiçi derecelendirmesine dayanıyor. Anket, altı göstergeye göre marka itibarını analiz ediyor; sosyal sorumluluk, vizyon ve liderlik, finansal performans, ürün ve hizmetler, işyeri ortamı ve duygusal itiraz.

2017-marka-itibari-degerlendirme-anketi

Oylama sonucunda Apple, bir önceki yıla göre üç sıra yükseliş gösterdi ve Wegmans, Publix Super Markets ve Johnson & Johnson markalarını geçerek 5. sıraya yerleşmiş oldu. Amazon, bir önceki yıla göre konumunu koruyarak birinci sırada yer alırken Samsung, Note 7 vakasının da etkisiyle 49. sıraya kadar gerilemiş.

İlk on marka arasında yer alan firmalara bakıldığında, 2016 yılına göre büyük değişimler olduğu net bir şekilde görülebiliyor. Tesma Motors’un yerini alan Google gibi. Netflix ve Microsoft ise sırasıyla 18. ve 20. sırada yer alırlarken Facebook 66. sıraya oturmuş.

Normal şartlarda Apple’ın daha üst sıralarda yer alması bekleniyordu ancak Consumer Reports’un, yeni MacBook Pro’yu test edip ilk defa bir Apple ürününü önerilemez olarak değerlendirmesi ve bu anketin de o tarihler arasında düzenlenmiş olması yüzünden Apple’ın 5. sıraya yerleştiği tahmin ediliyor. Elbetteki daha sonra Consumer Reports yeni bir test ile yeni MacBook Pro’yu önerilenler listesine eklemişti.

müşteri hizmetleri