Apple Music Geçtiğimiz Ay 40 Milyon Kullanıcıya Ulaştı!

Apple Music

Spotify, abone sayısı ile liderliğini sürdürürken Apple’ın müzik servisi Apple Music’in her geçen gün daha sağlam hale gelen kullanıcı sayısı ve aylık ödeme yapan abone sayısı Apple’ın müzik servisi piyasasındaki iddialı duruşunu gösteriyor. Analiz firması Verto’dan gelen yeni bir rapora göre, Apple Music’in Spotify’ı artık daha sıkı takip ettiği ortaya konuluyor.

teknik destek

Rapor, Apple Music’in aylık benzersiz kullanıcı sayısı bakımında listenin en üst sırasında yer aldığını gösteriyor. Bunun nedeni ise Apple’ın müzik servisi için sunduğu üç aylık ücretsiz deneme süresi.

Verto’nun paylaştığı verilere göre Apple Music, Şubat ayında sadece ABD’de 40.7 milyon benzersiz kullanıcıya ulaştı ve 32.6 milyon benzersiz kullanıcısıyla Pandora’nın çok ilerisinde kaldı. Spotify ise listeye 30.4 milyon benzersiz kullanıcı ile üçüncü sıradan girdi. Arka planda sessizce mücadele eden SoundCloud ise listede beşinci sırada yer aldı. Bu sayılara yalnızca mobil kullanıcılar dahildir. Ayriyeten bu sayılara masaüstü kullanıcılarınıda dahil ettiğinizde, muhtemelen daha yüksek sayılar görülecektir.

Analiz firması Verto, ücretsiz deneme süresinin Amerika Birleşik Devletleri’nde Apple Music kullananların oranını iki katına çıkardığını söylüyor. Bu, birçok nedenden dolayı oldukça ilginç bir bilgi. Öncelikle, Apple Music’in tüm iOS cihazlarına önceden kurulmuş olarak gelmesinin ne kadar büyük bir yarar sağladığını örneklendiriyor ve Apple’ın müzik servisinin halen sahip olduğu büyüme potansiyelini temsil ediyor.

En son Apple, Apple Music’in dünya çapında aylık 20 milyon ödeme yapan aboneye ulaştığını duyurmuştu. Verto’nun bugünkü verileri, yalnızca ABD’de Apple Music’in muhtemelen çoğunluğu ücretsiz deneme süresi müşterisi olan 40 milyondan fazla kullanıcıyı gördüğünü iddia ediyor. Öte yandan Spotify, geçtiğimiz günlerde dünya çapında aylık 50 milyon ödeme yapan aboneye ulaştığını açıkladı. Bu rakama ücretsiz kullanıcı sayısını da ekleyecek olursanız muhtemelen Spotify’un karma kullanıcı sayısı 100 milyonu geçecektir.

Bunlarla birlikte Apple Music, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki aktif kullanıcı sayısı açısından Spotify’den daha iyi performans gösteriyor. Bunun özellikle sanatçılar için anlamı, Apple Music’in en geniş erişim alanına sahip olduğudur. Apple, bu üç aylık ücretsiz deneme süresince sanatçılara ödeme yaptığı da göz önüne alındığında durum oldukça dikkat çekici hale geliyor.

müşteri hizmetleri