Apple O Uygulamalara Acımadı

apple-o-uygulamalara-acimadi

iOS cihazlarının uygulama mağazası olan App Store üzerinde otoriter tutumuyla bilinen Apple, App Store’da temizlik yapmaya hazırlanıyor.

teknik destek <

Android işletim sistemine göre daha güvenli olmasıyla bilinen iOS işletim sisteminin daha güvenli hale gelmesi için Apple çeşitli adımlar atıyor. Apple kullanıcıların konum bilgilerini açık biçimde rızalarını almadan üçüncü kişilerle paylaşan uygulamaları App Store’dan kaldırmaya başladı. Konu hakkında açıklama yapan Apple söz konusu uygulamaların App Store talimatlarından 5.1.1 ve 5.2.2 maddelerini ihlal ettiğini belirtirken, bu maddelerde uygulamaların kullanıcıların konum bilgilerini açık bir bilgilendirme olmadan veya onaylanmamış amaçlar için üçüncü taraflarla paylaşamayacağı ifade ediliyor. 

App Store’un Yeni Tasarımı Geliştiricilere Yaradı

Apple öncelikle App Store talimatlarını ihlal eden uygulamaların geliştiricilerini durum karşısında haberdar ediyor ve uygulamalara gerekli güncellemelerin yapılmasını istiyor. Apple, App Store’da yer alan uygulamaların topladığı konum verilerini ne amaçla kullandığını belirtmeyen uygulamalara daha sert davrandığı ifade ediliyor. 

Avrupa Birliği Yasasıyla Yeni Bir Dönem Başlıyor!

Apple’ın bu hamlesinin Avrupa Birliği’nin 25 Mayıs’ta yürürlüğe girecek olan Genel Veri Koruma Düzenlemesi ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. Avrupa Birliği’nin bu yeni düzenlemesi teknoloji şirketlerinin ver toplama ve bu verileri kullanma konusunda veri sahiplerinin izninin açık biçimde zorunlu hale getiriyor. 

Uygulaması kaldırılan geliştiricilere Apple tarafından gönderilen bildirimde üçüncü taraflarla konum paylaşımını mümkün kılan tüm unsurların kodlardan çıkarılması ve ardından uygulamanın yeniden değerlendirme için teslim edilmesi gerektiği belirtiliyor. Apple değerlendirme sonucunda onay alan uygulamaları yeniden App Store’a kabul ediyor. Apple’ın yeni politikasından etkilenen geliştirici ve uygulama sayısı henüz paylaşılmadı. 

müşteri hizmetleri

Comments are closed.