Şimdi yükleniyor

Apple O iPhone Modelinin Üretimini Azaltıyor!

iphone-x-satislari-kesintiye-ugrayacak

Apple O iPhone Modelinin Üretimini Azaltıyor!

Son Güncelleme tarihi 29 Ocak 2018 by MirAhmet

Apple‘ın tedarik zincirindeki isimsiz kaynaklara dayanarak Pazartesi günü Apple‘ın iPhone X üretimini resmi olarak kesintiye uğratacağı iddia edildi. Ocak-Mart döneminde tahmini üretim olan 40 milyon adet yerine artık daha az iPhone X üretilecek. Talep şu an daha yumuşak bir seviye olan 20 milyon civarında. Rapora göre TrueDepth kamera bileşenlerinin arz sıkışması çözüldüğünden iPhone X üretimindeki düşüşlerin artan stoklardan kaynaklandığı söylendi. Ancak bunun hangi ülkelerde azaltıldığı açıklanmadı. %50 kadar üretim azaltması yapması artık kesinleşti diyebiliriz.

teknik destek

apple-iphone-x-satislari-azaldi Apple O iPhone Modelinin Üretimini Azaltıyor!

Geçtiğimiz günlerde aynı şeyleri söyleyip duran iki araştırma şirketi notu bulunuyordu. Nikkei ise üçüncü bir kaynak olarak bu gruba dahil oldu. Ancak onların raporu aslında nihai üretim kesintileri üzerine kesin bir sayı ortaya koyuyor. Bu Samsung‘un A3 OLED ekran fabrikasının bu ay içinde kapasitesinin üzerinde çalışmayacağını da açıklayabilir. Hatırlarsanız dün sizlere haberini yapmıştık. Bilmeyenler için belirtelim iPhone X ekranlarını Samsung yapıyordu.

Apple bu perşembe günü 4. çeyrek sonuçlarını bildirdi ve yatırımcılar Apple‘ın mevcut çeyrek için tahminlerini yayınladığında adeta şoka uğradılar. Çünkü beklenenden gerçekten çok düşüktü.

Analistler iPhone X‘in nisan ayına kadar 63 milyon adet satılmasını bekliyorlardı. Ancak şimdiki tahminleri 51-57 milyon aralığında oluyor. Başlangıçtaki talep rekorlarından sonra eski iPhone satış dönemlerinde de yaşanmış olan Aralık-Mart düşüşleri aslında normal karşılanabilirdi. Ancak şimdiye kadar hiç böylesine bir düşüş yaşanmamıştır.

45 Apple tedarikçisine ilişkin 2 sayfalık bir rapor hazırlayan tanınmış Apple analist Toni Sacconaghi’ye göre; hiç kimse satış hezimetinin birinci çeyrekte ne kadar büyük olabileceğinden tamamen emin değil. Fakat şunu iyi biliyoruz ki Apple istediği satışı iPhone X modelinde yapamadı ve adeta rezil oldu.

teknik destek