Şimdi yükleniyor

Apple Pay Türkiye’de Kullanılabilir mi? Nasıl Kullanılır?

Apple Pay Apple Watch

Apple Pay Türkiye’de Kullanılabilir mi? Nasıl Kullanılır?

Son Güncelleme tarihi 24 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

Apple’ın geleneksel ödeme yöntemlerine bir alternatif olarak sunduğu temassız ödeme sistemi olan Apple Pay servisi henüz Türkiye’de kullanılamıyor. Uyumlu iPhone ve iPad modelleri ve Apple Watch ile kullanılabilen Apple Pay’in yakın zamanda Türkiye‘de kullanılabilir hale geleceği söylentileri yavaş yavaş konuşulmaya başlamış olsa da “artık bu servisi kullanmak istiyorum!” diyen kullanıcılar için tatmin edici bir gelişme henüz söz konusu değil.

teknik destek

Hal böyle olunca biz de bu yazımızda Apple’ın temassız ödeme servisi Apple Pay’i Türkiye’de nasıl kullanabileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Apple Pay’i Türkiye’de Kullanma Yöntemi

Apple-Pay-Apple-Watch Apple Pay Türkiye'de Kullanılabilir mi? Nasıl Kullanılır?

Apple Pay’in çalışma mantığı temassız banka kartı ile aynı. Mesela bir mağazaya ödeme yapmak için nasıl ki temassız özellikli kredi kartınızı kullanabiliyorsanız Apple Pay sayesinde de iPhone’unuzu veya bileğinizdeki Apple Watch‘unuzu kullanmanız yeterli. Apple Pay sayesinde herhangi bir mağazada ödeme yapabilmek için yanınızda kredi kartınızın veya bankamatik kartınızın hatta cüzdanınızın olması gerekmiyor.

Apple Pay’i şimdilik Türkiye’de kullanabilmek için Türkiye’de herhangi bir bankada hesabınızın olması ve o bankanın kartına sahip olmanız yeterli olmuyor. Bunun yerine Apple Pay’in aktif olarak kullanılabilir olduğu ülke veya bölgelerde bir banka hesabınızın olması gerekiyor, mesela Amerika gibi (Apple Pay’in kullanılabilir olduğu ülkeler ve bölgeler apple.com/ios/feature-availability/#apple-pay). Böylece ön ödemeli banka kartı sahibi olabiliyorsunuz. İşi bir adım daha öteye taşımak isterseniz kredi kartı sahibi olmanız gerekiyor ve Amerika’da kredi kartı sahibi olabilmeniz için T.C. kimlik numarası benzeri Social Security Number’ı (SSN) almanız gerekiyor.

Amerika-Social-security-number Apple Pay Türkiye'de Kullanılabilir mi? Nasıl Kullanılır?

Social Security Number’ı alabilmek için çeşitli şartlar ve koşulları karşılıyor olmanız gerekiyor. Bu yazımızda bu konuya uzun uzun değinmek istemiyoruz. Farklı kaynaklardan SSN alma yöntemlerini araştırıp bulabilirsiniz. ABD’deki bankanıza bu numara ile başvuruda bulunarak kredi kartı başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Böylece Apple Pay’i sorunsuz olarak Türkiye’de ve dünyanın geri kalan pek çok ülkesinde kullanmaya başlamak için ilk adımı atmış oluyorsunuz.

İkinci adım ise iPhone’unuzu yapılandırmanızdan geçiyor. Apple, Apple Pay’i kullanabilmeniz için yaşadığınız bölgeye bakıyor. Bu sebeple iPhone’unuza tanımlı olan Apple Kimliğinizin bölge ayarının Amerika olarak değiştirilmesi gerekiyor. Bu küçük ayarlamayı Ayarlar > Apple Kimliği > Ödeme ve Gönderim menüsüne giderek buradaki Ülke seçeneğine dokunarak Amerika’yı seçerek yapabilirsiniz. Elbetteki tam ve geçerli yani gerçek bir adrese sahip olmak gerekiyor. Bunun için sanal ofis imkanı sunan şirketlerin herhangi birisinden faydalanabilirsiniz.

Amerika’daki bankadan aldığınız Kredi Kartı’nızı artık bir Cüzdan (Wallet) olarak iPhone’unuza tanımlayabilir ve Apple Pay’i Türkiye’de sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Apple Pay’i Türkiye’de kullanabilmek için bu kadar zahmete değer mi derseniz bize göre değmez ki zaten sıradan bir vatandaşın Amerika’dan kredi kartı alabilmesi pek mümkün değil. Hal böyle olunca servisin Türkiye’de kullanıma sunulmasını beklemek dışında hiçbir çare kalmamış oluyor.

teknik destek

1 yorum

comments user
Sertaç

Hakki alkanin videosunu izleyerek mi bu haberi yaptiniz? Bu tarz bir haber amerikaya veya apple pay kullanilan ulkelere gidebilen cok cok kucuk bir azinlik icin gecerli oluyor. Bunun yerine daha once boon diye bir firmanin on odemeli kartini kullanarak turkiyede apple pay kullanilabiliyordu. Eger boyle bir durum varsa (yandex money buna bir ihtimal olabilir) bu yonde bir haber ve anlatim yapmaniz bizl r icin daha faydali olacaktir. Yoksa zaten apple pay gecerli oldugu ulkeye gidenler az cok teknolojiden anliyorsa oradan banka hesabi/karti edinebilir ve apple payi turkiyede kullanabilir.

Yorumlar kapalı.