Şimdi yükleniyor

Bazı Şirketleri Büyüten, Bazı Şirketleri İflas Ettiren iPhone’un Son 10 Yılı!

iPhone 10 Yılı

Bazı Şirketleri Büyüten, Bazı Şirketleri İflas Ettiren iPhone’un Son 10 Yılı!

Son Güncelleme tarihi 20 Aralık 2017 by Müşteri hizmetleri

Nikkei Asian Review, bazı şirketleri büyüten, bazı şirketleri ise iflas ettiren iPhone’un son on yılına geniş bir perspektiften bakan bir haber yayımladı.

teknik destek

Haberde, ilk karşımıza çıkan şirket tahmin edileceği üzere Foxconn oluyor. Foxconn, iPhone ile gerçek bir başarı elde etti. Bugün Foxconn’un değeri milyar dolarlarla ifade ediliyor ve şirketin önümüzdeki on yıl içerisinde gelirini iPhone’un desteği ile 38 milyar dolardan 145 milyar dolara çıkaracağı ve dünyanın en büyük işveren şirketlerinden birisi haline geleceği tahmin ediliyor.

iPhone’un desteği ile büyümeyi başaran bir diğer şirket ise iPhone lens tedarikçisi Largan Precision. Şirketin geliri yalnızca iPhone’un lens tedariği ile yüzde 700 arttı ve şirketin hisse senedi Tayvan’daki en değerli hisse senedi haline geldi. Yine Tayvanlı bir şirket olan Lens Technology, iPhone’un ekran camını tedarik ederek değerini ik katına çıkarmayı başardı.

Apple’ın A serisi çip tedarikçisi TSMC, net karını üç katına çıkarmayı başarırken, hoparlör tedarikçisi AAC Technologies’in gelirinin yüzde 600’den fazla arttığı belirtiliyor.

iPhone-X-Parça-Tedarikçileri Bazı Şirketleri Büyüten, Bazı Şirketleri İflas Ettiren iPhone'un Son 10 Yılı!

Elbetteki iPhone sayesinde her şirket gelirini, değerini artıramadı. iPhone yüzünden zarar etmenin daha kötüsünü gören şirketler oldu. Öyle ki pek çoğu iflas etti.

iPhone’un bir kamera, bir müzik çalar ve oyun da dahil olmak üzere birçok özelliği bir araya getiren bir akıllı telefon haline gelmesi, oyun konsolları, yüksek özellikli telefonlar ve bağımsız kamera üretimi yapan şirketlerin zarar etmesine neden oldu. Sony, Nintendo, Toshiba, Canon ve Nikon da dahil olmak üzere pek çok Japon elektronik devi iPhone karşısında diz çökmek zorunda kaldı. Bu noktada, Sony’nin şu anda iPhone’un kamerası için sensör tedariği yaptığını hatırlatalım.

Apple ile çalışan şirketler için her zaman büyük bir risk söz konusu. Bu risk tam olarak Apple ile çalışmaya başlamaktan geçiyor. En basit tabir ile Apple’ın ekosistemine ayak uydurmak ve taleplerini eksiksiz bir şekilde karşılamak zorundasınız.

Tayvanlı Wintek, iPhone’lar için dokunmatik modül tedariği yapan bir şirketti. 2014 yılında Apple’ın gelişen teknolojisine ayak uydurmak için oldukça masraflı bir genişletmeye gitme kararı aldıktan sonra iflas etti. Wintek, bir zamanlar yaklaşık 3.3 milyar dolardan fazla kazanan bir şirketken Çinli rakibi Shenzhen O-film Tech’e tesislerini devretmek, yaklaşık 40.000 çalışanını işten çıkarmak zorunda kaldı.

Apple ile çalışmanın genelinde, sürekli yeni teknolojilere ve yeni ekipmanlara yüksek yatırımlar yapmak yatıyor. En kötü olan ise Apple, şımarık bir çocuk gibi davranarak hiç beklenmedik anda sizinle çalışmayı bırakabilir ve size verilmesi gereken parça siparişlerini de rakibinize verebilir.

Apple ile çalışırken yüksek şirket yatırımları yapan bazı tedarikçiler ise akıllı telefonların geleceğinden endişeliler. Akıllı telefon pazarında 2021 yılına kadar en iyimser ihtimalle yüzde 3-4 aralığında bir büyüme olacağı bekleniyor. Bu da yatırımlarını 3-5 yıl ile sınırlamayıp 5-10 yıla kadar genişleten şirketleri tedirgin etmeye yetiyor.

Apple’ın tedarikçilerinden olan Pegatron’un Başkanı Tung Tzu-hsien, yakın zamanda gazetecilere verdiği demeçte, akıllı çağda yaşanıldığını ve bunun sonsuza kadar devam etmeyeceğini söyledi. Sözlerini, akıllı telefon pazarının 10 yılı aşkın süredir büyük bir patlama yaşadığı ile devam ettiren Tung Tzu-hsien, müşterilerin akıllı telefonlara olan ilgisinin notebook gibi düşüp düşmeyeceği konusunda birçok kişinin kendisine soru sorduğu şeklinde devam ettirdi.

Tim Cook’un liderliğindeki Apple, Çinli tedarikçilerinin sayısını iki katına çıkardı. Şu anda Tim Cook, etkili tedarik zinciri yönetimi konusunda gerçek bir şöhrete sahip ve Apple CEO’sunun tedarikçi sayısını iki katına çıkarmasının altında çok önemli bir detay yatıyor; ne kadar fazla tedarikçiniz olursa tedarik zincirinin etkinliği ve güvenilirliği o kadar artar.

teknik destek